Bratislava 13. októbra (TASR) Pozastavenie členstva Smeru-SD v Strane európskych socialistov (PES) považuje člen predsedníctva strany Boris Zala za dobrý výsledok z hľadiska kompromisu. Podľa jeho slov je to šanca pre Slovenskú národnú stranu (SNS) dokázať, či zastáva európske hodnoty, či sa z nich vymyká, alebo ich akceptuje. Desaťmesačné pozastavenie členstva vidí Zala ako priestor na uznanie legitimity slovenskej koalície európskymi socialistami.
"Smer-SD z hľadiska obsahu politiky nekritizovali. Opačne. Hodnotili pozitívne výsledky volieb i program vlády. Diskutovalo sa o Slovenskej národnej strane (SNS) a tom, či národniari sú extrémistickou stranou," povedal dnes pred novinármi Zala. Odôvodnil to uznesením európskych socialistov prijatým v roku 2001 v Berlíne. Vtedy sa zaviazali nevstupovať do koalícií s extrémistickými pravicovými stranami. "Diskutovalo sa teda o tom, či je možné SNS charakterizovať ako pravicovú extrémistickú stranu. A aj medzi jednotlivými delegáciami boli na to rozdielne názory. Najhoršiu skúsenosť majú Francúzi s (Jean-Marie) Le Penom, ktorý je akýmsi vzorom toho, s čím spolupracovať možné nie je. Podstata je v tom, že európski socialisti museli takto reagovať pretože je to vec ich uznesenia a v roku 2001 sme členmi neboli," zdôraznil Zala. Doplnil, že v rozhodnutí nie sú žiadne podmienky pre Smer-SD. "Uznesenie neobsahuje žiadne podmienky. Pokladám to za úspech nášho pôsobenia. Rozhodnutie v júni, nevylučujem, že môže byť aj skôr, bude na základe vyhodnotenia situácie v SR. Moje presvedčenie je, že bude na základe nového hodnotenia SNS," doplnil Zala.
Zala potvrdil, že Smer-SD nebude zasahovať do politiky suverénnej samostatnej strany, akou je SNS, ktorá sa musí rozhodovať sama. Ani nemôže tlačiť na to, aby prerušila vzťahy s Le Penovou stranou. "Koaliční partneri sú pri tvorbe vlády. Nie pri straníckej politike. Myslím si, že SNS dostatočne jasne číta to, čo sa deje v európskych štruktúrach a môže sa rozhodnúť. My nie sme na to, aby sme im niečo nadhadzovali," vyhlásil člen predsedníctva Smer-SD. Rokovanie Predsedníctva PES trvalo tri hodiny a ako konštatoval jeho účastník Zala, k pozastaveniu členstva Smeru-SD sa vyjadrili všetky delegácie. Dodal, že najkritickejší boli francúzski socialisti. Ako doplnil, na zasadnutí sa prejavilo aj to, kto má aké informácie o Slovensku a podľa toho boli aj rozličné názory na riešenie problému. Za korektné považuje vystúpenie kolegov z Rakúska a Maďarska.