Bratislava 13. októbra (ČTK) - Slovenskí vedci zatiaľ napriek sľubom najsilnejšej vládnej strany Smer-sociálna demokracia nemôžu počítať s výrazným nárastom zdrojov. Zatiaľ čo tento rok by na vedu malo ísť asi 0,47 percenta hrubého domáceho produktu, v budúcom roku podiel klesne na 0,37 percenta HDP, upozornil opozičný poslanec Ferdinand Devínsky (SDKÚ-DS).
Samotný objem peňazí, ktorí vedci dostanú, sa zrejme medziročne nezníži. Spolu s rastom HDP, ktorý je vyjadrený tiež v peniazoch, by však podľa poslanca mal stúpnuť aj podiel prostriedkov na vedu.
"Pokles nie je v súlade s deklarovanou snahou zvýšiť podiel financií z verejných zdrojov na vedu a výskum na 0,8 percenta HDP," povedal na rokovaní školského parlamentného výboru Devínsky. Smer pred voľbami sľuboval takmer dvojnásobný nárast príspevku.
Celkovo by tak malo ísť na vedu a výskum približne päť miliárd korún. tieto peniaze si delia napríklad Slovenská akadémia vied (SAV), vysoké školy, či Agentúra na podporu vedy a výskumu.
Pokles podielu z HDP nie je podľa predsedu SAV Štefana Lubyho dramatický. "Je to aj otázkou interpretácie. Ak sa za štátne výdavky budú považovať aj peniaze, ktoré Slovensko môže získať z EÚ, môže sa cieľ dosiahnuť," povedal ČTK.
Vedci však očakávajú, že vláda zvýši aj terajšie zdroje. Na spolufinancovaní projektov z unijných peňazí sa totiž musí podieľať aj štát. Koľko financií do nich bude musieť vložiť slovenská strana, nie je v tejto chvíli ešte jasné, dodal Luby.
Pri nedávnom rokovaní o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok bola akadémia vied podľa premiéra Roberta Fica jedinou kapitolou rozpočtu, ktorá dostala naviac 100 miliónov korún.
Minister školstva Ján Mikolaj, ktorý má na starosti aj vedu a výskum tvrdí, že do roku 2013 môže Slovensko získať z eurofondov 1,2 miliardy eur, teda asi 44,5 miliardy korún. Zároveň upozornil, že na to, aby krajina peniaze naozaj získala, musí ministerstvo prijať a vyškoliť stovky ľudí. To musí podľa odborníkov stihnúť v niekoľkých nasledujúcich mesiacoch.
Slovensko by malo navýšiť podporu vedy aj v súvislosti s plánmi Európskej únie. Podľa lisabonskej stratégie, ktorej cieľom je zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ, by sa výdavky na vedu a výskum mali do roku 2010 aspoň priblížiť úrovni troch percent HDP.