BRATISLAVA 13. októbra (SITA) - Otázku chudoby treba vnímať nielen v rovine materiálnych životných podmienok, ale aj dodržiavania ľudských práv - aby sa ľudia dokázali dostať z chudoby von, nestačí im len dať prácu. Povedala to dnes na tlačovej besede poslankyňa a predsedníčka výboru pre práva žien a rodovú rovnosť Európskeho parlamentu (EP) Anna Záborská (KDH) pred začiatkom dvojdňovej konferencie "Ženy a chudoba v Európskej únii (EÚ)", ktorá sa v Bratislave skončí v sobotu. Napriek tomu, že žijeme v relatívne bohatej časti sveta, podľa údajov z roku 2003 žije v EÚ 16% ľudí v riziku chudoby, v nových členských štátoch až 44%. Meralo sa však rôznymi metodikami. V tomto roku preto Európska únia uplatní spoločnú metodiku merania rizika chudoby, informovala poslankyňa EP Edit Bauer (SMK). Bude sa merať na základe medianu, čo je prostredná hodnota najčastejšie sa vyskytujúceho príjmu v príslušnej krajine, vysvetlila. "60% je úroveň, ktorá bola prijatá ako hranica rizika chudoby," spresnila E. Bauer.
Rizikovou skupinou sú ženy, ktoré čelia dvojakému hendikepu - rodovému aj menšinovému, až 85% žien v EÚ má problémy, povedala poslankyňa EP Doris Pack. Problémy s chudobou vedú k neželaným javom, ako je prostitúcia, obchod so ženami či rozvodovosť, dodala. Zo Správy o ženách a chudobe v EÚ, ktorú predložila Európskemu parlamentu Anna Záborská, vyplýva aj problém nedocenenia nehonorovanej práce žien nielen v domácnostiach, ale aj na domácich farmách a podobne. Paradoxné podľa A. Záborskej je, že napriek perspektívnemu nedostatku pracovných síl v EÚ hrozí chudoba množstvu detí, lebo sa znižuje ich vzdelanosť a z toho vyplývajúce možnosti uplatnenia sa na trhu práce.
"Neexistuje krajina, ktorá by legislatívou diskriminovala ženy, problém je v myslení a kultúre," konštatovala A. Záborská. Rozdiel v príjmoch medzi mužmi a ženami v EÚ je 16 až 33%, u nás je to 25%. Takisto nie je docenené materstvo a zosúladenie rodinného a profesionálneho života, kde sú len veľmi chabé pokusy o pokrok, dodala. "Materstvo sa považuje za prerušenie kariéry a prerušenie kariéry za dôvod nižších príjmov žien," povedala A. Záborská.