Spišská Nová Ves 13. októbra (ČTK) - Domáce násilie je na Slovensku stále veľký problém, avšak v spoločnosti sa o ňom začína čoraz viac otvorene hovoriť. ČTK to povedala Mária Gažiová, ktorá je jedným z organizátorov medzinárodnej konferencie o ženách, ako obetiach domáceho násilia, ktorá sa dnes začala v Spišskej Novej Vsi.
"Násilia páchaného na ženách je stále dosť. Spoločnosť je totiž dosť frustrovaná a to napätie sa často ´kanalizuje´ práve doma. Avšak ženy, ktoré predtým 20 aj 30 rokov ticho znášali domáce násilie, ho začínajú odhaľovať; keď to neurobia ony, tak sú to často ich dospievajúce alebo dospelé deti," povedala Gažiová.
Dodala, že aj preto je jedným z cieľov konferencie a iných podobných aktivít mobilizovať odborníkov z najrôznejších oblastí, aby sa zapojili do práce a pomohli tento problém odstrániť.
Počas dvoch dní bude v Spišskej Novej Vsi o násilí páchanom na ženách za dverami domácností diskutovať okolo 300 odborníkov z oblasti sociálnych vecí, psychológie, ale aj justície a médií zo Slovenska i Českej republiky.
Podľa dostupných údajov ministerstva vnútra napríklad pri trestných činoch týrania blízkej a zverenej osoby v roku 2003 tvorili ženy 74,9 percenta obetí, pričom o rok neskôr to už bolo 80,3 percenta. Medzi rokmi 2002 a 2004 bol podľa zdrojov ministerstva zaznamenaný viac ako osemnásobný nárast týchto trestných činov. Nebolo to však vraj spôsobené reálnym nárastom násilia páchanom na ženách, ale skôr zmenami v legislatíve a mediálnymi kampaňami, ktoré prispeli k informovanosti o problematike domáceho násilia. V prípadoch znásilnenia, sexuálneho zneužívania a obchodovania s ľuďmi tvoria ženy až 95,2 percenta obetí, vyplýva z informácií ministerstva vnútra.
Mimovládne organizácie na ochranu týraných žien zasa uvádzajú, že až 57 percent žien na Slovensku je bitých častejšie ako raz do mesiaca, pričom aspoň raz do roka zbije manžel až 80 percent žien.
Slovenská vláda aj preto ešte v roku 2004 prijala národný akčný plán pre prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách. V rámci rekodifikácie trestného práva tiež sprísnila postihy trestných činov týrania zverenej osoby a sexuálneho zneužívania, pričom tieto trestné činy sú stíhané zo zákona. To znamená, že na stíhanie páchateľa nie je vyžadovaný súhlas obete násilia.
ker boa