
"Psychiatri majú málo času na svojich pacientov. Je nás okolo 600, malo by nás byť približne dvojnásobok a namiesto približne 300 ambulancií, by ich malo byť viac ako 500," povedal Černák. Mnohé ťažkosti spôsobuje podľa neho napríklad stres a vysoké pracovné nároky.
Nedostatočná je podľa neho aj prevencia a informovanosť ľudí. "Duševné poruchy sú také isté, ako telesné. Dajú sa liečiť a čím skôr sa liečia, tým väčšia je pravdepodobnosť vyliečenia," doplnil.
Napriek tomu ambulancie navštívi len časť z ľudí, ktorí problémy majú. Ročne ide podľa Černáka asi o 250.000 ľudí. Do nemocníc sa s vážnymi duševnými chorobami dostane každý rok asi 36.000 pacientov, poznamenal Černák.
Duševne chorí podľa lekárov ostávajú často bez povšimnutia aj vtedy, keď sú prejavy ochorenia už celkom zjavné.
Hoci by sa ľudia nemali pokúšať pomôcť im osobne, môžu zavolať záchranku, upozornil lekár z psychiatrickej nemocnice v Kremnici Peter Vážny.
"Laik nemá príliš veľa šancí pomôcť, pretože pri ťažších stavoch by to (chorí) nemuseli vnímať ako pomoc," dodal. Okrem lekárov im však môže podľa Vážneho výrazne pomôcť najbližšie okolie.
Na problematiku duševných ochorení sa v predchádzajúcich dňoch snažila upozorniť Liga za duševné zdravie. Pri charitatívnej zbierke Dni nezábudiek predávali dobrovoľníci umelé kvety a výťažok by sa mal použiť na pomoc duševne chorým ľuďom.
grm boa
Ilustračné foto.