SME

Súkromné školy na Slovensku sa boja zániku

Bratislava 16. októbra (ČTK) - Súkromné základné umelecké školy (ZUŠ), školské jedálne, či centrá voľného času sa obávajú zániku, pretože od budúceho roka by ich mala financovať samospráva. Obce, mestá ...

Bratislava 16. októbra (ČTK) - Súkromné základné umelecké školy (ZUŠ), školské jedálne, či centrá voľného času sa obávajú zániku, pretože od budúceho roka by ich mala financovať samospráva. Obce, mestá a samosprávne kraje tak budú môcť uprednostňovať vlastné školské zariadenia, upozornili dnes na tlačovej konferencii zástupcovia súkromných škôl. Neštátne školy v súčasnosti dostávajú peniaze z ministerstva školstva a žiadajú, aby to platilo aj naďalej. Minister školstva s tým však nesúhlasí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Je to cesta k zániku súkromného školstva," povedal Gabriel Rovňák z Asociácie riadiacich pracovníkov súkromných škôl. Zastupiteľstvá miest a obcí budú môcť rozhodovať, koľko dajú súkromným školám peňazí, a tým aj o ich existencii. Preto navrhujú, aby sa presun pod samosprávu zastavil, alebo aspoň o rok odložil.

Problémom podľa zástupcov súkromných škôl a aj analýzy ministerstva je, že v prípade zániku verejnej školy v obci a následnom založení súkromnej školy obec v skutočnosti dostane viac peňazí. Obci sa totiž nezníži príspevok z daní fyzických osôb a súkromná škola dostane peniaze z ministerstva školstva. Vlani tak ministerstvu školstva podľa analýzy neplánovane narástli výdavky o 72 miliónov korún. Zástupcovia súkromných škôl to síce uznávajú, presunu pod samosprávu sa však napriek tomu obávajú.

SkryťVypnúť reklamu

Záujem platiť súkromné školské zariadenia nemá ani Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Jeho zástupcovia zmenu minulý týždeň podmienili tým, že štát musí obciam a mestám dávať viac peňazí z podielových daní. Samospráva by tak na školstvo dostávala 41 namiesto súčasných 40 percent z určených daní. V prípade obcí ide pri jednopercentnom zvýšení asi o 400 miliónov korún, samosprávne kraje by mali dostať asi 170 miliónov. Zvýšený percentuálny podiel by mal podľa ZMOS zaručiť zákon.

Proti zvýšeniu dotácií samospráve sa postavilo ministerstvo financií. Samospráve vraj súčasný podiel z daní vynesie o šesť miliárd viac, ako sa pôvodne počítalo. Z tohto dôvodu by podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Františka Palka mala pokryť samospráva nové náklady na súkromné školy zo súčasného podielu z daní.

SkryťVypnúť reklamu

Minister školstva Ján Mikolaj tvrdí, že obávať sa nemusia ani súkromné umelecké školy, ani obce a mestá. Ministerstvo financií je podľa neho povinné v budúcom roku obciam a samosprávnym krajom vyplatiť asi 570 miliónov korún v hotovosti. Do systému daní novinku zakomponuje až od roku 2008, povedal dnes Mikolaj. "Také je uznesenie vlády," dodal.

Súkromným školám by podľa neho dostatok peňazí malo zabezpečiť to, že počas nasledujúcich troch rokov bude samospráva povinná dávať súkromným a cirkevným zriaďovateľom minimálne 85 percent z peňazí, ktoré na to dostanú.

S terajším stavom financovania sú nespokojné verejné ZUŠ, ktoré sú pod samosprávou od roku 2005. Tvrdia, že sú oproti súkromným a cirkevným školám znevýhodnené. V niektorých mestách im údajne samospráva nedáva toľko peňazí, na koľko majú nárok, tvrdia niektorí zástupcovia verejných škôl.

SkryťVypnúť reklamu

ZUŠ, centrá voľného času či jedálne ponúkajú žiakom predovšetkým voľnočasové alebo doplnkové služby. Súčasný problém sa nevzťahuje na bežné základné a stredné školy. Z viac než 800.000 žiakov základných a stredných škôl navštevuje vo voľnom čase základné umelecké školy viac než 100.000. Necelých 15.000 z nich chodí do súkromných a cirkevných ZUŠ.

grm fil

Aktualizované 18:10

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 207
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 215
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 026
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 056
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 745
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 155
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 701
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Matej Kašlík v drese Slovenska

Slováci inkasovali päť gólov.


a 1 ďalší
zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


SkryťZatvoriť reklamu