Prešov 16. októbra (TASR) - Člen Európskej komisie (EK) Ján Figeľ je presvedčený, že tie krajiny v Európskej únii (EÚ), ktoré majú ambíciu budovať znalostnú spoločnosť, musia investovať aspoň dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP) do vzdelávania.
Reagoval dnes počas svojej pracovnej návštevy Prešovskej univerzity (PU) na fakt, že súčasný ročný príspevok v priemere za všetky členské krajiny EÚ tvorí 1,2 percenta z HDP. V SR je to pod jedným percentom, v škandinávskych krajinách bezmála dve percentá.
Komisár konštatoval, že predstavitelia EÚ si tieto problémy uvedomujú a postupne pribúdajú možností ako podporiť národné vlády v ich snahách "lepšie a viac investovať do vzdelania", a to z centrálnych programov EÚ i zo štrukturálnych fondov. V tejto súvislosti vyzdvihol fakt, že na blížiacom sa summite EÚ vo fínskom Lahti sú prvými dvoma bodmi projektu Inovácie z jeho rezortu - vzdelanie a univerzity a Európsky technologický inštitút.
Figeľ ocenil, že PU využíva prajný priestor EÚ na mobilitu svojich študentov a pedagógov. Vystupuje v 37 mobilitných grantoch, má 59 bilaterálnych dohôd v rámci programu Erasmus a s 19 univerzitami v deviatich krajinách uzavrela dohodu o spolupráci. "Toto je dobrý základ pre ďalšiu ešte vyššiu intenzitu vzťahov," konštatoval Figeľ. Na jeho želanie prišli počas návštevy do Prešova aj predstavitelia univerzít z poľských miest Rzeszów, Nový Targ a Nový Szacz a z ukrajinského Užhorodu. Vzájomne hľadali možnosti ako ďalej upevňovať partnerstvo otvorenosti a spolupráce. Podľa Figeľa nemožno v cezhraničných vzťahoch hovoriť len o skvalitňovaní cestnej infraštruktúry, ale treba myslieť aj na prehlbovanie spolupráce vysokých škôl.
So študentmi mal prednášku a diskusiu na tému Slovensko a európsky priestor vyššieho vzdelávania.