
Pezinok 16. októbra (ČTK) - Námestník košického primátora Eugen Čuňo dnes pred Špeciálnym súdom odmietol obvinenie z prijímania úplatku. Úplatok 18 miliónov korún si podľa obžaloby vypýtal od firmy Kama za údajnú pomoc pri zabezpečení štátnej dotácie na stavbu bytov v Košiciach. Na tlačovej besede dnes Čuňo novinárom zopakoval, že prípad je podľa neho politicky motivovaný a z jeho rozpútania obvinil bývalého ministra vnútra Vladimíra Palka. Palko obvinenie odmietol ako neopodstatnené.
Pojednávanie pred Špeciálnym súdom sa malo začať už dávnejšie; z rozličných dôvodov však bolo trikrát presunuté. Dnes sa pre údajnú chorobu opäť nedostavil jeden z dvoch spoluobžalovaných Ladislav Pirovits. Súd sa preto v záujme urýchlenia procesu rozhodol jeho prípad vylúčiť na samostatné konanie. Obžalovaným hrozí päťročné väzenie.
Čuňo podľa obžaloby prijal so spoločníkmi od firmy Kama úplatok deväť miliónov korún ešte v roku 2002. Pri preberaní ďalšieho milióna korún z údajného úplatku ich ale v marci roku 2004 pristihla polícia. Čuňo však tvrdil, že išlo o časť sumy, ktorú jemu a spoločníkom dlhoval šéf firmy Kama Maroš Merjavý za poskytovanie právnych služieb.
Podľa Čuňa, ktorý je nominantom SDKÚ-DS, je prípad politicky motivovaný. Novinárom dnes na tlačovej konferencii pred pojednávaním povedal, že celý proces spustil bývalý minister vnútra Vladimír Palko (KDH). Palkovi vyčítal, že nerešpektoval jeho prezumpciu neviny a už deň po zatknutí hovoril na tlačovej konferencii o korupcii.
"Takéto obvinenia treba odmietnuť ako úplne neopodstatnené," reagoval pre ČTK Palko. Polícia podľa neho pri boji proti korupcii nerozlišovala, k akej politickej strane stíhaná osoba patrí. O údajnom porušení Čuňovej prezumpcie neviny povedal, že rovnako ako v iných prípadoch iba citoval z uznesenia vyšetrovateľa.
Kauza podľa Čuňa súvisela aj s prípadom údajných sponzorov SDKÚ-DS, či v tom čase blížiacimi sa prezidentskými voľbami. "Politické súvislosti sú dosť zrejmé," povedal dnes novinárom Čuňo. Vyšetrovanie okrem toho podľa neho sprevádzajú protizákonné postupy a manipulácia.
Viceprimátor už strávil päť mesiacov vo vyšetrovacej väzbe. Prepustili ho z nej na jeseň v roku 2004. Na postup slovenských úradov sa sťažuje na Európskom súde pre ľudské práva. Kriminalisti totiž podľa neho odmietli doplniť spis o navrhované dôkazy, ktoré by preukázali jeho nevinu.
Čuňovi sa okrem toho už podarilo dosiahnuť verdikt Ústavného súdu, podľa ktorého slovenské súdy svojím pomalým postupom porušili jeho ústavné práva. Podľa Ústavného súdu sa tak stalo pri uznesení bratislavského okresného súdu o väzbe obžalovaných.
kbp fil
Aktualizované 17:30