BRATISLAVA 16. októbra (SITA) - Zariadenia špeciálnopedagogického poradenstva (ZŠPP) odmietajú, aby ich financovali obce a vyššie územné celky (VÚC). Nesúhlasia s vládnym návrhom zákona, ktorým sa presúva financovanie neštátnych škôl a školských zariadení na samosprávu. Uvádza sa to vo vyhlásení Asociácie neštátnych zariadení špeciálnopedagogického poradenstva (ANZŠP).
Podľa asociácie tieto zariadenia majú byť financované zo štátneho rozpočtu, pretože majú nadregionálnu pôsobnosť. "Obec nebude povinná financovať služby pre klientov ZŠPP mimo danej obce." Predstavitelia asociácie nesúhlasia s tým, aby peniaze pre ZŠPP prerozdeľovali obce, pretože tieto finančné prostriedky nebudú účelovo viazané a obce nedisponujú kvalifikovanými odborníkmi na problematiku ZŠPP.
ANZŠP upozorňuje, že schválenie zákona môže spôsobiť celospoločenský chaos, bude mať dopad na zdravotne postihnutých ľudí a takisto negatívne ovplyvní zamestnanosť odborných pracovníkov neštátnych ZŠPP. Žiadajú ponechať súčasný spôsob financovania zo štátneho rozpočtu, keďže nenastal masový nárast súkromných zariadení špeciálnopedagogického poradenstva, čo preukázala aj analýza Ministerstva školstva (MŠ) SR. K 1. septembru 2006 bolo do siete zaradených osem súkromných detských integračných centier. Podľa asociácie teda nie je možné tvrdiť, že zaťažujú štátny rozpočet.
Jedno neštátne ZŠPP ročne potrebuje približne 20 miliónov korún.