Bratislava 16. októbra (TASR) - Dvadsaťdva poschodí bude predsa len mať Aupark Tower v bratislavskej Petržalke. Magistrát už vyčerpal možnosti na zníženie stavby.
"Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR zastavilo konanie o preskúmaní rozhodnutia Krajského stavebného úradu (KSÚ) v Bratislave o umiestnení stavby a de facto zamietlo posledný možný opravný prostriedok," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová. Magistrát tak podľa nej vyčerpal možnosti na zníženie stavby. Mesto, ktoré chcelo najprv investorovi ako kompenzáciu za výhodnú cenu 2000 Sk za meter štvorcový (m2) ponúknuť pozemky medzi Starým a Prístavným Mostom v Petržalke výmenou za zníženie stavby z 22 na 15 poschodí, už nemôže zasiahnuť. Za navrhované pozemky vtedy takmer okamžite ponúkli niektoré developerské spoločnosti oveľa vyššie sumy. Magistrát na ne preto vypísal ponukové konanie. Zároveň podal podnet na MVRR SR. Chudinová podotkla, že ministerstvo odôvodnilo svoje rozhodnutie absenciou podrobnejšej územnoplánovacej dokumentácie, kvôli čomu nie je možné regulovať intenzitu využitia tohto územia. "Tým definitívne potvrdilo, že stavebník môže postupovať podľa vydaných povolení," dodala Chudinová.
"Veža bude mať 22 poschodí, v súčasnosti sme nezaznamenali odpor ochranárov či obyvateľov, ktorý by investorovi oficiálne doručili, a preto nezvažuje meniť výšku veže," uviedla pre TASR PR a marketingová manažérka HB Reavis Group Petra Lajdová. Momentálne stavajú 11. nadzemné podlažie. Vežu plánujú dokončiť v roku 2007 a už teraz registrujú niekoľko vážnych záujemcov o kancelárske priestory. Stavebné povolenie na Aupark Tower vydal petržalský stavebný úrad 9. januára.
Celková úžitková plocha 22-poschodovej budovy bude 36 000 m2, z toho bude 29 130 m2 kancelárskych priestorov. V rámci Auparku bude k dispozícii 2200 parkovacích miest.
Proti výstavbe 22 poschodovej veže sa zdvihla vlna nevôle nielen mesta, ale aj architektov. Pätnásti členovia Spolku architektov Slovenska a Slovenskej komory architektov prezentovali 16. februára k stavbe svoje nesúhlasné stanovisko. Podľa nich výšková budova svojou mierkou výrazne negatívne zasahuje do panorámy mesta pri príjazde z Viedne a Maďarska a žiadali korigovať jej výškovú hladinu a hmotu. Tvrdili, že veža likviduje architektonické a urbanistické hodnoty Nového mosta, ktorý bol vyhlásený Stavbou storočia na Slovensku, opticky neguje gotický dóm svätého Martina a svojim rozsahom a hmotou konkuruje historickej dominante mesta Hradu. Negatívne tiež, podľa nich ovplyvní existenciu najstaršieho parku v strednej Európe Sadu Janka Kráľa.