Bratislava 16. októbra (TASR) - Poslanec Jozef Ďuračka (SNS), bývalý člen snemovne František Halás (poslancom bol iba deň ako náhradník za ministerku Luciu Žitňanskú z SDKÚ-DS) sú prví členovia parlamentu, ktorým výbor pre nezlučiteľnosť funkcií udelil pokutu vo výške ich mesačného platu. Pokutu dostal aj štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Augustín Jozef Lang (nominovala ho SNS). Všetci by mali zaplatiť po takmer 52 tisíc korún. Rozhodli o tom dnes členovia spomínaného výboru.
Dôvodom je, že po nástupe do funkcií oneskorene odovzdali výboru svoje majetkové priznanie. Ak by niektorí z nich nesúhlasil s udelením pokuty, môže podať sťažnosť na Ústavný súd SR. Pokuta je príjmom štátneho rozpočtu a ak ju dotknutý verejný funkcionár nezaplatí, začne sa vymáhať.
Podľa informácií z rokovania výboru majetkové priznanie dodnes vôbec nepodal štátny tajomník ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Daniel Ács (nominovala ho ĽS-HZDS). Rovnako svoju zákonnú povinnosť nesplnil ani bývalý minister práce a sociálnych vecí SR Ľudovít Kaník.
Ako po rokovaní výboru pre TASR povedal predseda spomínaného výboru Gál, pokutu vo výške mesačného platu bude musieť zaplatiť. Kaník si svoju zákonnú povinnosť nesplnil tým, že do 31. marca tohto roku nepodal výboru majetkové priznanie, aj keď už nebol vo funkcii. Podľa zákona musí verejný funkcionár do 12 mesiacov po odchode z funkcie odovzdať výboru majetkové priznanie.
"Na ľudí, ktorí sú uvedení v zákone, neplatí výnimka. Nerobíme výnimku ani medzi svojimi kolegami. Kto poruší ústavný zákon, udelíme mu pokutu. Ani falošná loajalita, ktorá pri niektorých profesiách ešte funguje na Slovensku, v tomto výbore neplatí," povedal novinárom počas rokovania výboru jeho predseda Gábor Gál (SMK). Podľa neho spomínaní verejní funkcionári oneskorené podanie priznania subjektívne odôvodňovali, že nemali, respektíve zabudli na túto povinnosť. Ústavný zákon nám neumožňuje zobrať na zreteľ takéto skutočnosti," doplnil Gál. Tvrdí, že podávanie priznaní v zmysle ústavného zákona o konflikte záujmov má zmysel. "Je to o tom, či niektorí verejný funkcionár nenadobudol majetok, ktorý nie je adekvátny jeho príjmom. To je celý zmysel zákona," konštatoval predseda výboru.
Skutočnosť, že Lang nepodal načas majetkové priznanie na výbore, obhajovala poslankyňa Milana Belásová (SNS). Uviedla, že Lang bol po nástupe do funkcie pracovne zaneprázdnený a nemal vlastný sekretariát. Na otázku novinárov, či by mohla zopakovať dôvody podpory Langovho konania, počas prestávky v rokovaní výboru neodpovedala. "Dôvody som uviedla na rokovaní výboru. Sedeli ste tam a počuli ich. Nebudem sa vyjadrovať, mám na to právo," dodala Belásová.
Výbor začal aj konanie voči funkcionárom, ktorí ani po roku od skončenia funkcie neodovzdali majetkové priznanie. Podľa zákona tak musia urobiť. Je to napríklad bývalý minister kultúry Rudolf Chmel, bývalá predsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie, či bývalý štátny tajomník ministerstva dopravy Mikuláš Kačaljak.
Verejní funkcionári sú povinní podať písomné oznámenie o svojich majetkových pomeroch do 30 dní potom, ako sa ujmú svojich funkcií. Ak si nesplnia túto povinnosť, môže výbor rozhodnúť o uložení pokuty, ktorá predstavuje mesačný plat funkcionára. Pri výške pokuty sa vychádza z priemernej mzdy v národnom hospodárstve, pričom výška platu poslanca alebo štátneho tajomníka je jej trojnásobok. Priemerná mzda v národnom hospodárstve za uplynulý kalendárny rok bola 17 274 korún.