BRATISLAVA 17. októbra (SITA) - Inšpektori Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji boli na 147 kontrolách skladov starých pesticídov. Vychádzali zo zoznamu skladov, ktorý zostavilo Ochranárske a kultúrne združenie Poiplia - Ipeľská únia. Ako informoval hovorca SIŽP Michal Štefánek, skontrolovali 155 skladov, pričom v 104 našli uskladnené pesticídy. Z nich len 24 skladov, čo je zhruba štvrtina, spĺňala požiadavky na uskladňovanie týchto chemických látok. Inšpektori našli v skladoch približne 192 ton pesticídov, z ktorých bolo 140 ton starých a 52 ton použiteľných. Pritom v 80-tich nevyhovujúcich skladoch je uskladnených približne 163 ton starých a použiteľných pesticídov, čo je 85 % z celkového množstva.
Ako ďalej informoval Štefánek, hlavným zisteným nedostatkom je nevyhovujúca úprava a zlý technický stav podlahy v kontrolovaných skladoch. Týka sa to predovšetkým starých, nepoužívaných skladov v bývalých poľnohospodárskych družstvách, ktoré sa z rôznych dôvodov dostali do konkurzu a ich majetok bol rozpredaný. Inšpektori pri kontrolách zistili, že niektoré sklady pesticídov sa vôbec nedostali do súpisu majetku draženého právneho subjektu a zostali bez majiteľa alebo správcu. Takéto objekty často chátrajú, sú opustené, cez poškodenú strechu do nich zateká a ak je podlaha skladu poškodená alebo nemá zodpovedajúcu úpravu, pesticídy, ktoré sú neraz v týchto zanedbaných skladoch voľne rozhádzané po podlahe, môžu postupne presiaknuť až do podzemnej vody. Takéto ohrozenie zistili inšpektori SIŽP až v 68 prípadoch, upozornil Štefánek.
K nevyhovujúcim skladom s vysokým množstvo pesticídov a s potenciálnym rizikom ohrozenia podzemných vôd patria podľa SIŽP sklad spoločnosti KM s.r.o. Lučenec, sklady Poľnohospodárskeho družstva Ďumbier v Brezne, sklad obce Veľka Čalomija (okr. Veľký Krtíš) či sklad spoločnosti AGRO-Váh v Tešedíkové. V prípade nevyhovujúceho skladu v Plavých Vozokonoch sú potenciálne ohrozené povrchové vody.
Protokoly z kontrol odstúpila inšpekcia na ďalšie konanie na príslušné obvodné úrady životného prostredia. Zistenia inšpektorov životného prostredia v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji zároveň poukazujú na nevyhnutnosť koncepčného riešenia tohto problému, pripomenul Štefánek.