Bratislava 17. októbra (ČTK) - Obyvatelia rómskych osád trpia alergiami, nadváhou, zubnými kazmi, ale aj alkoholizmom či nedostatkom pohybu. Lekára však často nevyhľadajú. Buď vôbec nevedia, na koho sa majú obrátiť, alebo zdravotníkom nedôverujú, povedal dnes zdravotný asistent pre rómske osady Zoltán Batka. V súčasnosti pôsobí v osadách 150 asistentov, splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová však na dnešnej prezentácii projektu asistentov vyhlásila, že by bolo potrebné ich počet zvýšiť na zhruba 500.
"V spoločnosti ešte stále pretrváva predstava, že napríklad zdravotný stav detí v osadách je dobrý. Nie je to však pravda. Oni len nechodia k lekárovi," povedal Batka, ktorý pracuje ako zdravotný asistent od minulého roka. Rodičia totiž niekedy ani netušia, že ich deti majú napríklad alergie, alebo pomoc z vonku odmietajú.
"Často počujem aj z úst vzdelaných, že starať sa o zdravie ľudí v osadách nie je potrebné. O to ťažšie je presviedčať nezamestnaných obyvateľov osád s nízkym vzdelaním," tvrdil Batka. Šírenie zdravotnej osvety v osadách je práve jednou z jeho úloh. Zvyčajne však musí najprv presvedčiť niektorú vodcovskú osobnosť v komunite, aby sa vôbec mohol rozprávať s tými, ktorí pomoc potrebujú, dodal.
Od budúceho roka by mal prácu zdravotných asistentov organizovať a platiť Úrad verejného zdravotníctva. Doposiaľ projekt podporovala Európska komisia a americká vládna agentúra USAID. "Ak by v teréne pôsobilo 500 asistentov, bude potrebných asi 60 miliónov korún," povedala Orgovánová.
Niektoré rómske mimovládne organizácie však minulý týždeň kritizovali slovenské ministerstvá, že aktivity na pomoc Rómom v osadách nekoordinujú. Okrem zdravotných pracovníkov totiž v teréne pracujú aj asistenti učiteľov, sociálni pracovníci a aj niekoľko rómskych policajtov, navzájom sa vraj ale o tom, čo robia, neinformujú. Chýbajú navyše moderné domy a komunitné centrá, pretože v chatrčiach bez pitnej vody a elektriny nie je možné zdravo žiť, ani sa vzdelávať, tvrdí časť rómskych aktivistov.
Orgovánová kritiku odmieta, pripravené sú podľa nej aj projekty, ktoré skĺbia výstavbu so vzdelávaním, hľadaním pracovných príležitostí či starostlivosťou o zdravie. Slovensko očakáva v tejto súvislosti pomoc z Európskej únie. Prvé peniaze by sa podľa Orgovánovej mohli do obcí dostať začiatkom roka 2008. "Ani peniaze však nie sú všetko. Potrebujeme ľudí, ktorí dokážu s obyvateľmi osád pracovať," dodala splnomocnenkyňa.
Na stavbu bytov pre asi 130.000 ľudí z osád je podľa odhadov potrebných asi jedenásť miliárd korún. Vlani na tento účel poskytlo ministerstvo výstavby približne 217 miliónov korún.
grm fil