BRATISLAVA 18. októbra (SITA) - Ministerstvo obrany SR dáva ročne asi 50 miliónov korún firmám, aby v krízovej situácii boli schopné plniť zákazky krajiny. Ak by v čase vojny zlyhali, a to aj napriek miliónovým dotáciám od štátu, hrozí im pokuta len vo výške jedného milióna korún. Stanovuje to zákon o hospodárskej mobilizácii. Informuje o tom internetový portál Aktuálne.sk. Ide prevažne o akciové spoločnostiach z oblasti zbrojárskeho priemyslu. Firmy dostávajú peniaze na to, aby udržiavali výrobné linky, na ktorých by v čase vojny mali vyrábať napríklad náboje, zbrane, ale aj šatstvo. Podľa Aktuálne.sk napríklad ZVS Dubnica dostáva 30,6 milióna Sk ročne, ZTS Špeciál 5 miliónov Sk ročne, Makyta asi 3 milióny Sk ročne a ostané firmy asi 6 miliónov Sk ročne.
Aktuálne.sk chcelo vedieť ako ministerstvo obrany kontroluje využívanie týchto peňazí zo štátneho rozpočtu jednotlivými firmami - kto, ako a prečo vybral práve spomínané firmy a prečo dostáva ZVS Dubnica neporovnateľne viac ako ostatné spoločnosti. Hovorca MO SR Vladimír Gemela poskytol stanovisko, v ktorom uviedol, že "všetky otázky, ktoré sa týkajú hospodárskej mobilizácie podliehajú zákonu o ochrane utajovaných skutočností a preto nie je možné na ne odpovedať."
Podľa bývalého riaditeľa Odboru obranného plánovania MO SR Gabriela Kopeckého "treba prehodnotiť, či má zmysel zachovávať takýto komunistický prežitok v trhovom hospodárstve". Kopecký pre Aktuálne.sk povedal, že si treba položiť dve základné otázky: Ak by došlo napríklad k vojnovému konfliktu, budú tie zastarané stroje schopné vyrábať muníciu a zbrane vyhovujúce súčasnosti? Kto ich bude obsluhovať, keď dnes už pomaly nie je človek, ktorý by vedel navŕtať hlaveň tanku?.
Viliam Páleník z ekonomického ústavu SAV upozornil pre Aktuálne.sk na riziko, že stroje "firiem z federácie môžu byť alebo nefunkčné alebo vyrábať muníciu, ktorá sa už v súčasnosti nemusí používať v perspektívnych zbraňových systémoch". V takom prípade to Páleník považuje za "mrhanie peňazí zo štátnych prostriedkov".