Bratislava 18. októbra (TASR) - Ministri pôdohospodárstva a životného prostredia sa stále nedohodli, či sa bude ťažiť zvyšné kalamitné drevo v piatej zóne ochrany prírody vo Vysokých Tatrách. Pre TASR to potvrdil hovorca ministra životného prostredia Jaroslava Izáka Peter Višváder.
Hoci by zužitkovanie zvyšných 8 percent dreva najmä v Tichej a Kôprovej doline bolo v záujme súkromných vlastníkov lesov, podľa Višvádera je v rozpore s cieľmi ochrany prírody. "My tvrdíme, že v piatej zóne sa vôbec nemá ťažiť, zaväzuje nás k tomu štatút národného parku, aj medzinárodné záväzky," povedal.
Podľa hovorkyne ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu Magdalény Fajtovej je rizikom práve nevyťaženie dreva, na ktorom sa množia podkôrniky. "Veľa stromov je časťou koreňového systému spojených s pôdou, v dôsledku čoho stále prežívajú a stále sú atraktívne pre podkôrny hmyz," uvádza sa v materiáli, ktorý poskytla TASR. "Nebezpečná je obrovská schopnosť podkôrnikov v krátkom čase znásobiť svoje počty. Podľa praktických skúseností z jedného nespracovaného naleteného kmeňa, alebo "chrobačiara" podkôrniky v nasledujúcom roku napadnú osem až desať ďalších stromov," argumentuje ministerstvo pôdohospodárstva.
Podľa Višvádera si však príroda s týmto problémom vie poradiť aj sama. Lykožrúty sa podľa neho nemnožia geometrickým radom, ale podliehajú niekoľkoročným gradačným cyklom. Ich počet by mal kulminovať na budúci rok, potom by však mal postupne klesať.