Trnava 18. októbra (TASR) - Poklonením pred ostatkami zosnulého začal sa v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave pohreb biskupa Pavla Hnilicu. Na obrade sa zúčastňujú predstavitelia katolíckej cirkvi na Slovensku, slovenskí biskupi, zástupcovia konferencie biskupov z Čiech, Ruska a Rakúska. S kyticami kvetov prišli zástupcovia NR SR s podpredsedom Milanom Hortom, kanceláriu prezidenta zastupuje Milan Čič. Sústrastný telegram poslal aj predseda vlády Robert Fico. Medzi zúčastnenými je i bývalý prezident SR Michal Kováč a veľvyslankyňa SR pri Svätej Stolici Dagmar Babčanová.
Hlavným celebrantom omše je kardinál Ján Chryzostom Korec, ktorého zosnulý biskup Hnilica vysvätil za biskupa v tajnosti. V katedrále sa na obrade zúčastňuje okolo 2000 veriacich, medzi nimi veľa členov cirkevných spoločenstiev.
Pavol Mária Hnilica sa narodil 30. marca 1921 v Uňatíne. V júli 1941 vstúpil do jezuitského noviciátu v Ružomberku. Po maturite na trnavskom gymnáziu v roku 1945 študoval v Brne a Děčíne filozofiu na jezuitskom filozofickom inštitúte. V roku 1948 sa zapísal na štúdium filozofie a ruského jazyka na Filozofickej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave. V roku 1949 začal študovať teológiu na jezuitskom teologickom inštitúte v Trnave a súčasne pokračoval v štúdiu v Bratislave. Po likvidácii kláštorov v roku 1950 bol v sústreďovacích táboroch v Jasove, Podolinci a v Pezinku. Na slobodu ho prepustili v septembri 1950.
O päť dní neskôr ho v Rožňave tajne vysvätili za kňaza. Biskupskú vysviacku tajne prijal 2. januára 1951 v Rožňave. Pretože bol naňho vydaný zatykač, odišiel v decembri 1951 do zahraničia. Na žiadosť generálneho predstaveného študoval v Innsbrucku, neskôr v Nemecku a na požiadanie Vatikánskeho štátneho sekretariátu odišiel do Ríma.
Jeho biskupská vysviacka bola zverejnená 13. mája 1964 pápežom Pavlom VI. v Ríme počas II. Vatikánskeho koncilu. Od toho času sa ako biskup venoval slovenským emigrantom v zahraničí. V marci 2004 dostalo Spoločenstvo pro Deo et Fratribus Rodina Panny Márie, ktorého bol prezidentom, definitívne pápežské schválenie od Pápežskej rady pre laikov. Od júla 2006 žil v Nových Hradoch pri Českých Budějoviciach, kde 8. októbra 2006 po šiestej hodine ráno po dlhodobej chorobe zomrel.
Nad údelom človeka a neodvratiteľnosti smrti sa v homílii počas pohrebného obradu biskupa Pavla Hnilicu zamyslel jeho súputnik kardinál Ján Chryzostom Korec. Hovoril o postoji veriaceho človeka na konci života, kedy účtuje svoj život a zomiera v nádeji na stretnutie s Kristom. Biskup Hnilica bol podľa Korcových slov mužom živej a čírej viery, modlitby, obetavosti a lásky. "Nič nerobil pre seba, nič nepotreboval. Bol jedným z najnezištnejších kňazov, akých som v živote poznal," povedal Korec. V závere svojej kázne, počas ktorej mal niekoľkokrát ťažkosti potlačiť slzy a hovoril zastretým hlasom, vyslovil kardinál prosbu "Otec biskup Pavol, oroduj aj ty za nás".