Bratislava 18. októbra (TASR) - Vo vývoji štruktúry úmrtnosti celej populácie v SR podľa príčin smrti nedošlo ani v roku 2002 k výrazným zmenám. Dominujú choroby obehovej sústavy s podielom 54,5 -percenta, nasledujú nádorové ochorenia (22,3 %), na treťom mieste sú poranenia, otravy a iné následky vonkajších príčin (5,9 %). Potom ide o choroby dýchacej sústavy (5,7%) a na koniec sú choroby tráviacej sústavy (5,4 %). Tieto príčiny smrti predstavujú 94 percent všetkých úmrtí na Slovensku. Konštatuje sa to v Správe o zdravotnom stave obyvateľov Slovenskej republiky hodnotiacej obdobie od roku 2003 do roku 2005, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.
V členení podľa pohlaví ženy prevažujú nad mužmi pri chorobách obehovej sústavy. V ostatných príčinách smrti sú dominantní muži, napríklad pri nádoroch, pri vonkajších príčinách chorobnosti a úmrtnosti, pri chorobách tráviacej sústavy a pri chorobách dýchacej sústavy.
Najviac úmrtí v roku 2004 v mužskej časti populácie bolo v dôsledku chorôb obehovej sústavy (47,9 %), ďalej nádorov (24,9 %) a na treťom mieste bola úmrtnosť v dôsledku poranení a otráv (8,8 %). Ďalšími skupinami úmrtí boli choroby dýchacej sústavy (6,4 %) a choroby tráviacej sústavy (5,8). Oproti roku 2003 sa mierne zvýšil podiel úmrtí na choroby obehovej sústavy a na nádory. Podiely úmrtnosti na vonkajšie príčiny, choroby dýchacej a tráviacej sústavy sa medziročne znížili.
Aj u žien bola úmrtnosť na choroby obehovej sústavy (61,3 %) najvyššia. Ďalšími skupinami úmrtí žien v poradí boli nádorové ochorenia s 19,8 %-ným podielom, choroby dýchacej sústavy tvorili 5,1 %, choroby tráviacej sústavy 4,4 % a vonkajšie príčiny tvorili 2,8 % z celkovej úmrtnosti žien, uvádza sa v správe.