Ako agentúru SITA informoval riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne Branislav Horník, nezamestnanosť v Trenčíne dosiahla hranicu, kedy úrad eviduje len nezamestnateľných. V polovici októbra už neevidujú ani čerstvých absolventov škôl.
Podľa Horníkových slov je za znížením nezamestnanosti príchod investorov, rozvoj služieb a podnikov s desiatkami zamestnancov. Mnohí z regiónu tiež odchádzajú za prácou do neďalekej Českej republiky. Najviac ľudí pracuje v tradičnom strojárskom odvetví. Zahraničné firmy, ktoré zamestnávajú stovky pracovníkov na jednoduché manuálne práce za nízke mzdy, vytvárajú podľa Horníka obmenu pracovných pozícii. Spoločnosti, ktoré majú nad 1 000 zamestnancov, majú vlastnú dopravu a ľudí zvážajú za prácou aj 50 kilometrov od domova. Trenčín sa tak stáva miestom, kde ľudia za prácou dochádzajú.
Riaditeľ Horník hovorí, že okrem dopravnej infraštruktúry sú veľkou výhodou trenčianskeho regiónu tradične vzdelaní ľudia. V súčasnosti mesto Trenčín buduje priemyselný park, v ktorom by mali nájsť uplatnenie výhradne ľudia s vyšším vzdelaním, ktorí by produkovali výrobky s vyššou pridanou hodnotou. Podľa trenčianskeho primátora Branislava Cellera ďalšie montážne haly už v regióne nemajú perspektívu.
Riaditeľ úradu práce Horník upozorňuje, že vzdelávanie na stredných školách by sa malo maximálne zameriavať na požiadavky trhu. „Po revolúcii chceli byť všetci ekonómovia, ale my sme krajina strojárov,“ uviedol Horník.
Nezamestnanosť klesá v celom Trenčianskom kraji, v septembri dosiahla 5,66 %. Po Trenčíne, kde je nezamestnanosť 2,96 %, nasleduje Ilava s 3,75 % a Púchov s 4,13-percentnou nezamestnanosťou. Na chvoste kraja je Partizánske s evidovanou nezamestnanosťou 9,08 %. Horník uviedol, že okres sa spamätáva s odchodu veľkého zahraničného investora a zníženia produkcie výroby obuvi. V meste s obuvníckou tradíciou kedysi pracovalo 8 000 obuvníkov a chemikov. Podľa Horníka mesto potrebuje investora v tomto odvetví, iniciatívu by mala preto prebrať miestna samospráva.