BRATISLAVA 18. októbra (SITA) - Greenpeace očakáva rázne kroky od štátu pri odstraňovaní nebezpečných skladov starých pesticídov v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji. "Treba okamžite pristúpiť k zabezpečeniu týchto objektov a postupne aj k likvidácii nebezpečných látok a dekontaminácii postihnutých území," zdôraznila vo vyhlásení koordinátorka toxickej kampane Greenpeace Kateřina Věntusová. Podľa zistenia inšpektorov Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) len štvrtina týchto skladov na území spomenutých krajov spĺňa požiadavky na uskladnenie tohto typu chemikálií.
Z celkového počtu 155 kontrolovaných skladov našli inšpektori pesticídy v 104 z nich. Pritom iba 24 skladov spĺňalo požiadavky na uskladňovanie týchto chemických látok. Ako v utorok informoval médiá hovorca SIŽP Michal Štefánek, v skladoch našli približne 192 ton pesticídov, z toho množstva 140 ton starých a 52 ton použiteľných látok. Zistili tiež, že v 80 nevyhovujúcich skladoch je uskladnených približne 163 ton pesticídov.
Podľa Greenpeace na Slovensku stále chýba legislatívna norma, ktorá by problematiku starých environmentálnych záťaží riešila systematicky. Organizácia tiež pripomenula neustály nedostatok finančných prostriedkov, ktoré štát vyčleňuje na riešenie tohto akútneho problému. „Nemožno sa 17 rokov donekonečna vyhovárať na nedostatok finančných prostriedkov. Štát musí v takýchto prípadoch rýchlo konať, pretože ide o zdravie obyvateľstva a ohrozenie životného prostredia, ktoré môže mať priamy vplyv napríklad na kvalitu vôd a pôdy,“ vyhlásila K. Věntusová z Greenpeace. Ekologickí aktivisti upozorňujú aj na to, že suma, ktorú bude potrebovať štát, aby sa zbavil starých environmentálnych záťaží, z roka na rok rastie.