Za nadštandardný príjem sa pre budúci rok bude považovať hrubá mzda 47 600 Sk mesačne. Od tejto sumy by teda mali zamestnanci postupne prichádzať o nezdaniteľnú časť základu dane. Nárok na celú nezdaniteľnú časť základu dane by podľa návrhu mali stratiť zamestnanci s mesačnou hrubou mzdou vyššou ako približne 88 500 Sk. Oproti v súčasnosti platnej právnej úprave by tak mali platiť na dani z príjmov o 18 167 Sk ročne viac.
Navrhovaná novela tiež remeselníkom znižuje výšku tzv. paušálnych výdavkov, ktoré si môže uplatniť pri výpočte dane z príjmov, z terajších 60 percent z ich príjmu na úroveň ostatných samostatne zárobkovo činných osôb, teda 40 percent. Novela prináša aj zmeny v poukazovaní časti zaplatenej dane vybraným neziskovým organizáciám. Právnické osoby by od budúceho roka mohli poukázať neziskovkách len pol percenta zo zaplatenej dane z príjmu. Ministerstvo financií SR pôvodne navrhovalo úplne zrušiť možnosť asignácie 2 % z daní právnických osôb na neziskové organizácie, čo kritizovali viaceré mimovládne organizácie. Fyzické osoby môžu podľa v súčasnosti platnej legislatívy darovať 2 % zaplatenej dane vybranému prijímateľovi, najmenej však 20 Sk. Táto minimálna suma sa má podľa navrhovanej novely v budúcom roku zvýši na 250 Sk.
Do ďalšieho legislatívneho procesu sa dostala aj novela zákona o dani z pridanej hodnoty. Po jej definitívnom schválení by sa od budúceho roka pri liekoch a niektorých ďalších zdravotníckych tovaroch mala uplatňovať znížená sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) vo výške 10 percent. Na ostatné tovary by mala aj naďalej platiť základná sadzba - 19 percent. Počíta s tým novela zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorú poslanci prerokovali v prvom čítaní. Keďže ceny liekov sú regulované štátom, zníženie sadzby DPH by sa malo premietnuť aj do konečných cien.
pr;jr;mt