Bratislava 18. októbra (ČTK) - Parlament prerokuje vládne návrhy zákonov, ktoré menia reformu daňového systému presadenú bývalým kabinetom Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS). Poslanci dnes totiž do druhého čítania posunuli napríklad návrh na zavedenie nižšej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na lieky, či na znižovanie odpočítateľnej položky pre ľudí s vyššími príjmami, ktorí by tak platili vyššiu daň z príjmov.
Vláda chce, aby DPH pri liekoch a zdravotníckych pomôckach klesla od januára na desať z doterajších 19 percent. Kabinet si od tohto kroku sľubuje pokles cien liekov. Navyše od budúceho roka by mali občania s vysokými príjmami platiť vyššiu daň z príjmu. Rovná 19-percentná daň zrejme síce zostane zachovaná, napríklad zamestnancom s hrubým mesačným príjmom od 47.600 korún však klesne odpočítateľná položka, teda suma, z ktorej neplatia žiadne dane.
Poslanci môžu ešte daňové novely pozmeniť v druhom čítaní. Šéf koaličnej ĽS-HZDS Vladimír Mečiar dnes vyhlásil, že jeho strana podporí novelu zákona o dani z príjmov iba vtedy, ak sa pre firmy zachová možnosť poukázať dve percentá z dane z príjmov vybraným mimovládnym organizáciám. Vláda naopak na 0,5 percenta navrhuje zníženie podielu dane, ktorú môžu firmy venovať napríklad charite. Sprísniť sa majú pravidlá aj pre fyzické osoby, teda pre zamestnancov či živnostníkov.
Opozícia so zmenami daňových zákonov nesúhlasí, privítala však, že ide vraj len o pomerne malé úpravy reforiem. Tvrdí, že premiér Robert Fico neplní svoje predvolebné sľuby o väčších zmenách v daniach. "Fico klamal voličov a zavádzal ich," povedal dnes novinárom šéf najväčšej opozičnej strany SDKÚ-DS a expremiér Mikuláš Dzurinda.
Parlament hlasmi koalície i opozície posunul do druhého čítania aj návrh o prechodnom zvýšení zdravotných odvodov, ktoré štát platí za svojich poistencov, napríklad za študentov a dôchodcov. Výška odvodu sa podľa neho zvýši na päť percent z doterajších štyroch percent z priemernej mzdy. Toto opatrenie však má platiť iba do konca apríla.
Vo štvrtok by mali poslanci vyberať kandidátov na ústavných sudcov a voliť nového šéfa Ústavu pamäti národa. Čaká ich aj diskusia o návrhu kresťanských demokratov (KDH) na zrušenie amnestií expremiéra Vladimíra Mečiara na prípad únosu prezidentovho syna Michala Kováča do cudziny.
kbp boa