Staré Hory 20. októbra (TASR) - Tohtoročná pomerne suchá jeseň a extrémny deficit zrážok sa negatívne prejavili na množstve vody v malých jarčekov a potôčikov, ktoré povysychali. Avšak aj viaceré výdatnejšie bystriny a podmáčané lokality v lesoch sú teraz takmer bez vody.
"Extrémnym suchom sú postihnuté aj niektoré druhy živočíchov, viazané na biotop podhorských a horských bystrín. Mnohým vodnárom potočným, vtákom veľkosti škorca, sa z revírov načisto vytratila voda, ktorá je ich živlom. A tak viaceré vodnáre potočné boli prinútené presťahovať sa k riekam, kde je voda. Úseky pri nich sú však poobsadzované inými vtákmi, a tak medzi sebou zvádzajú súboje o revíry. Len tie operence, ktoré si ustrážia dostatočne veľký revír - približne jeden kilometer vodného toku - môžu prežiť. Podobné prejavy v správaní vyvolané povysychaním potokov možno pozorovať aj u rybárikov riečnych," konštatoval pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
K nedobrovoľnej "vandrovačke" nedostatok vody prinútil aj vydry riečne, ktoré si musia rozširovať revíry. To však znamená, že zvieratá z postihnutých stanovíšť sa natláčajú do teritórií iných, kde ešte voda nevyschla. Spôsobuje to tiež častejšie strety a súboje medzi týmito vodnými živočíchmi. Ak sa vlahový deficit nevyrovná ani na sklonku jesene, v zimnom období možno očakávať veľmi vysoké straty v lokálnych populáciách spomenutých živočíchov, dodal Saniga.
Extrémny deficit zrážok sa negatívne prejavuje aj na lesných ekosystémoch. Ekologická stabilita horských lesov sa v dôsledku nepriaznivých poveternostných pomerov podstatne znížila a naopak, zvýšila sa možnosť ich ochorenia. Takéto postihnuté porasty ľahšie podľahnú vetru, ale aj napadnutiu rôznym hmyzom.