BRATISLAVA 20. októbra (SITA) - Jeden z trojice kandidátov na generálneho riaditeľa Slovenskej televízie (STV) Peter Nižňanský svoj postup do finále voľby šéfa STV nechce komentovať. Ako uviedol pre agentúru SITA, až do utorkového 2. kola voľby nebude odpovedať na žiadne otázky médií. Vyjadriť sa nechcel k svojmu postupu ani k projektu riadenia a rozvoja STV, ktorý predstavil Rade STV. Producent a pedagóg Peter Nižňanský dostal tento utorok v 1. kole voľby tri hlasy. Rada STV posunula okrem neho tromi hlasmi do 2. kola mediálneho analytika žijúceho v Českej republike Radima Hrehu a s piatimi hlasmi postúpil dramaturg, scenárista, režisér, manažér a bývalý poslanec za ANO Jozef Heriban. V prvom kole rada vyberala spomedzi 26 kandidátov.
Druhé kolo prvej voľby šéfa verejnoprávnej televízie začne Rada STV v bratislavskom sídle STV v Mlynskej doline 24. októbra o 12:00. Kandidáti predstúpia pred radu v poradí, ktoré určil žreb - prvý bude o 12:00 Radim Hreha, následne po ňom o 13:00 Jozef Heriban a o 14:00 Peter Nižňanský. Po zodpovedaní otázok príde na rad opäť rozprava rady bez účasti kandidátov a následné hlasovanie. Na zvolenie potrebuje kandidát, rovnako ako v 1. kole, aspoň 10 hlasov členov rady. Ak sa to žiadnemu nepodarí, hlasovanie sa v ten istý deň po diskusii jedenkrát zopakuje a postúpia do neho tí, ktorí získajú aspoň päť hlasov. Ak rada ani v ňom nezvolí šéfa STV, vyhlási do piatich dní novú voľbu.
Počas verejného vypočutia pred Radou STV, ktoré rada tento týždeň zverejnila na webovskej stránke STV, Nižňanský uviedol, že ak by bol zvolený za šéfa televízie, bude sa uchádzať o štátne dotácie. Ako konštatoval, získaním dodatočných zdrojov od štátu by riešil výpadky vo financovaní STV, ktoré môžu priniesť prípadné súdne prehry či pokles príjmov z koncesionárskych poplatkov. STV by podľa jeho odhadov potrebovala od štátu niekoľko sto miliónov korún na vlastnú tvorbu a digitalizáciu. Tiež by chcel zefektívniť výber koncesií a stabilizovať personálne obsadenie STV. Podľa časti členov Rady STV, Nižňanského projekt riadenia a rozvoja STV je všeobecný, nenavrhuje nové koncepčné riešenia problémov STV a nevenuje sa digitalizácii.
Nižňanský (1953) od roku 1998 pôsobí na katedre produkcie a manažmentu Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Vlastní produkčnú spoločnosť Salvo Film, ktorá pripravila pre ministerstvo školstva viacero výchovno-vzdelávacích filmov. Začínal (1979 - 1986) v GR Ceva v Trenčíne, kde bol vedúcim odborným referentom obchodného úseku, neskôr do roku 1989 pracoval na ministerstve stavebníctva. V rokoch 1990 až 1993 bol obchodno-ekonomickým riaditeľom Slovenskej filmovej tvorby a následne začal podnikať ako filmový producent a majiteľ produkčnej spoločnosti.