BRATISLAVA 21. októbra (SITA) - Národniari budú dnes v Žiline na XV. sneme SNS hodnotiť výsledky parlamentných volieb. „My ich budeme hodnotiť kladne. Stali sme sa vládnou stranou. Je to úspech dotiahnuť stranu z troch percent na dvanásť,“ povedal pre agentúru SITA Ján Slota, ktorý prednesie na sneme hodnotiacu správu. Podľa neho SNS má heslo, podľa ktorého Cesta SNS vedie cez vlastenectvo a patriotizmus. „Tieto dva kľúčové atribúty budeme presadzovať aj v tomto štvorročnom období,“ uviedol predseda SNS. Aj keď v programe snemu nie je voľba najvyšších straníckych funkcionárov, Slota pripustil, že k voľbe na sneme dôjde. „Možno bude aj prevolenie vedenia strany. Nie je to však v programe,“ dodal.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj očakáva na sneme aj diskusiu o pôsobení SNS v tomto volebnom období. „Na sneme sa zúčastnia traja ministri, siedmi štátni tajomníci a 20 poslancov NR SR. Je teda predpoklad, že budeme hovoriť o bremene zodpovednosti, ktoré nesieme za vývoj a smerovanie SR,“ povedal Rafaj pre agentúru SITA. Delegáti na sneme upravia aj Stanovy SNS a zvolia členov viacerých komisií.
Slovenská národná strana sa považuje za najstarší politický subjekt na Slovensku. Hlási sa k svojej predchodkyni - Slovenskej národnej strane, ktorá vznikla 6. júna 1871. Jej činnosť obnovili národniari 7. marca 1990, keď ju zaregistrovali na ministerstve vnútra. Na ustanovujúcom sneme SNS sa jej prvým predsedom stal Víťazoslav Moric. Na čele strany ho neskôr vystriedali viacerí lídri - Jozef Prokeš, Ľudovít Černák a v roku 1994 Ján Slota, ktorý bol potvrdený v tejto funkcii v rokoch 1996 i 1998. V septembri 1999 nastal medzi národniarmi rozkol, ktorý viedol k rozdeleniu strany. Predsedníčkou SNS sa stala dovtedajšia podpredsedníčka Anna Malíková a Ján Slota sa stal lídrom Pravej SNS. Obe národniarske krídla sa nakoniec opäť zjednotili. Na čelo SNS sa postavil Ján Slota a Anna Belousovová (Malíková) sa stala prvou podpredsedníčkou.
SNS bola dvakrát súčasťou vládnej koalície. V rokoch 1992 až 1994 bola vo vláde spolu s HZDS a v rokoch 1994 až 1998 vládla s HZDS a Združením robotníkov Slovenska. V parlamentných voľbách v roku 1998 získala SNS 9,07 percenta, v parlamente pôsobila ako opozičná strana. Po rozkoloch sa národniari po voľbách v roku 2002 do parlamentu nedostali. Získali len 3,32 percenta hlasov voličov.
SNS v tohtoročných voľbách prekvapila. Získala 11,73 percenta hlasov, ktoré zodpovedajú 20 mandátom v parlamente.
rp;mt;bl;pu