Košice 21. októbra (ČTK) - Rast cien elektriny a zemného plynu vedie ľudí stále častejšie naspäť k tradičnému palivu, drevu. S dopytom však stúpajú aj nelegálne výruby. Drevo na Slovensku pritom nekradnú iba ľudia z chudobných osád. Najväčšie škody spôsobujú organizované skupiny, ktoré vyrážajú do lesa s nákladnými autami, motorovými pílami a odvážajú drevo vo veľkom.
"Krádeže dreva sú dlhodobo našou nočnou morou. Presné čísla o spôsobených škodách nemáme, avšak je isté, že ide rádovo o milióny korún," povedal ČTK hovorca Lesov SR Peter Gogola. V Slovenskom raji vyčíslili škody spôsobené za vlaňajšiu zimu na takmer 4,7 milióna korún, uviedol pre ČTK riaditeľ správy národného parku Dušan Bevilaqua.
Tieto škody však vraj nemožno porovnať s predchádzajúcimi rokmi. Ochranári totiž vlani po prvý raz počítali podľa nového zákona celospoločenské škody, ktoré sú oveľa vyššie ako škody spôsobené na samotnej drevnej hmote.
"V roku 2005 za krádeže podľa takzvaného farmárskeho zákona odsúdili slovenské súdy 6080 ľudí," povedal ČTK hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči. Pripomenul, že okrem dreva sa kradnú aj rôzne poľnohospodárske plodiny.
"Ceny energií stúpajú. Mnoho ľudí prestáva používať plyn a radšej prechádzajú na tuhé palivo. Aj toho je však nedostatok," poznamenal Bevilaqua. Predaj palivového dreva je navyše podľa neho pre vlastníkov lesov v podstate stratový obchod.
"Máme snahu vyhovieť všetkým záujemcom. Avšak našim záujmom je skôr zvyšovať výrobu a predaj drevnej štiepky ako efektívnejšieho vykurovacieho média. Koniec-koncov, k zvyšovaniu podielu energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov sa zaviazala Slovenská republika pri svojom vstupe do Európskej únie," dodal Gogola.
Samotné palivové drevo je podľa neho vlastne iba odpadom pri ťažbe, alebo manipulácii. Jeho objem predstavuje asi 3,5 percenta celkovej ročnej produkcie podniku. Lesy Slovenskej republiky tak dodávajú na trh ročne asi 100.000 kubíkov palivového dreva. Jeho cena sa podľa Gogolu odvíja od záujmu trhu.
Vlani Lesy SR utŕžili za predaj palivového dreva viac ako 53 miliónov korún pri priemernej cene 540 korún za meter kubický. Za prvých deväť mesiacov tohto roku dosahujú tržby viac ako 47 miliónov korún. Priemerná cena za kubík však oproti vlaňajšiemu roku vzrástla o 132 korún na 672 Sk za meter kubický, uviedol Gogola.
ker pto