Bratislava 21. októbra (TASR) - Pripravovaný presun financovania neštátnych umeleckých škôl a školských zariadení na samosprávy považuje minister školstva Ján Mikolaj za dokončenie fiškálnej decentralizácie a krok k optimalizácii počtu neštátnych školských zariadení.
"V súčasnom období sa nám stáva, že nám až neobmedzene rýchlo vznikajú najmä súkromné školské zariadenia a základné umelecké školy, a štát nemá nástroj na to, aby mohol limitovať, alebo nejakým spôsobom optimalizovať ich počet. Len za posledné tri dni som podpísal asi ďalších 15 nových dekrétov pre vznik súkromných školských zariadení a štát nemá ďalšie a ďalšie finančné prostriedky." Minister to uviedol v dnešnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. Podľa neho dochádza tiež k tomu, že samosprávy rušia svoje školské zariadenia a zriaďujú sa ako súkromné, pretože tie financuje štát. Konštatoval tiež, že v minulom roku to znamenalo navyše výdavky z rozpočtu 72 miliónov korún a odhad na rok 2007 je 100 až 150 miliónov Sk.
Poslanec NR SR za KDH Martin Fronc považuje predloženú novelu o financovaní škôl a školských zariadení za "znárodnenie súkromného školstva". "Prináša pomalú, ale istú likvidáciu týchto súkromných školských zariadení," povedal s tým, že týmto zariadeniam budú chýbať finančné prostriedky, pretože samospráva sa bude brániť ich financovať. Za veľmi zlý považuje dopad najmä na špeciálne školské zariadenia, ktoré využívajú postihnuté deti z väčšieho regiónu.
Aj podľa poslankyne SDKÚ-DS Tatiany Rosovej po prijatí takejto novely budú mať obce záujem rušiť školské zariadenia, ktoré majú po novom financovať. Za problematické z hľadiska ústavy zároveň vníma návrh, aby sa prikázalo samosprávam, koľko zo svojich vlastných daňových príjmov majú použiť na financovanie takýchto zariadení.
Kritiku opozície vníma minister Mikolaj ako nedôveru a podceňovanie samosprávy, pričom súčasné financovanie školských zariadení nie je korektné a spravodlivé.