Veľká časť z nich je tiež prestavaných na nepoznanie a slúži ako rodinné domy. Vyplýva to z prieskumu Synagoga Slovaca, v rámci ktorého vysoké školy a bratislavské Múzeum židovskej kultúry zdokumentovali a odfotografovali všetky ešte zachované bývalé budovy synagóg.
"Niektoré objekty stratili pôvodný význam a sú skutočne len stavebnou hmotou. Iné sú vo veľmi zlom stave, bolo by ich však možné zachrániť," povedal ČTK jeden z organizátorov projektu Maroš Borský zo Slovenského centra židovského kultúrneho dedičstva v Bratislave.
Na Slovensku bolo ešte pred druhou svetovou vojnou niekoľko stoviek synagóg, ktoré patrili židovskej obci. Počas holokaustu však veľká väčšina slovenských židov zahynula v koncentračných táboroch a postupne potom zanikali aj ich synagógy. Časť z nich poškodili počas bojov a veľkú väčšinu zničili za komunizmu pri búraní historických jadier miest. Borský odhadol, že na Slovensku od čias holokaustu zbúrali zrejme šesť sedmín všetkých synagóg.
Ani zachované synagógy, ktorých v projekte napočítali na Slovensku 105, však už často vôbec nepripomínajú pôvodné budovy. V záhorskej obci Studienka napríklad v úplne prestavanej bývalej synagóge sídli obecný úrad. "Ja som sa to, že tu bola synagóga, dozvedela, až keď som sa stala starostkou," povedala ČTK starostka obce Zita Kurová. Dodala, že ani obyvatelia Studienky väčšinou nevedia, aký bol pôvodný účel budovy.
Ďalšia na nepoznanie zmenená synagóga z 19. storočia je v Topoľčanoch. Budovu využíva stredná škola. "O tom, že tu bola synagóga, vieme. Máme to aj na nástenke, mali sme aj model," povedala ČTK zástupkyňa riaditeľa obchodného učilišťa Elena Hríbiková. "Históriu synagógy prezentujeme aj deťom na dejepise, etickej výchove a náuke o spoločnosti," dodala. Na budovu sa podľa nej často chodia pozrieť aj židia zo zahraničia.
Na škole v Topoľčanoch umiestnili aj pamätnú tabuľu, v prípade ostatných bývalých synagóg to však ani zďaleka nebýva pravidlom.
Synagógy, ktoré už v minulosti zbúrali, podľa Borského zrejme nikto neobnoví. Dodal však, že je dôležité zachrániť viaceré schátralé synagógy, ktoré si ešte zachovali pôvodný vzhľad, no hrozí im zrútenie. Takéto budovy sú napríklad v Stupave pri Bratislave alebo v Bardejove.
Niektoré schátralé synagógy sa pokúša zrekonštruovať samospráva. Synagógu v Senci chcel napríklad opraviť Bratislavský samosprávny kraj, chýbajú mu však peniaze. "Úrad získal prostriedky z predvstupových fondov EÚ na vypracovanie projektovej dokumentácie a prípravnej odbornej dokumentácie. Na opravu však financie z EÚ dostať nemôže," povedala ČTK hovorkyňa kraja Milka Podmajerská.
Bratislavský kraj má na Slovensku špecifické postavenie. Keďže sa tu životná úroveň približuje k vyspelejším krajinám EÚ, má nárok na nižší objem európskych peňazí ako ostatné kraje.
Budovy synagóg na Slovensku pochádzajú zväčša z 19. a 20. storočia. Viaceré zachované synagógy majú stále veľkú kultúrnu aj architektonickú hodnotu a v slovenských mestách a mestečkách patria k zaujímavým pamiatkám. Sem patria napríklad synagógy v Bratislave, Košiciach či Prešove, ktoré sú nominované do Európskej cesty židovského kultúrneho dedičstva.
fil grm pto