BRATISLAVA 23. októbra (SITA) - O škodlivosti spaľovania odpadu v domoch a záhradkách chce počas tohto týždňa informovať širokú verejnosť občianske združenie Spoločnosť priateľov Zeme (SPZ), ktoré pripravilo masívnu osvetovú kampaň. Ako na dnešnej tlačovej besede informoval predseda SPZ Ladislav Hegyi, do kampane sa zapojilo 264 škôl z celého Slovenska, 96 obcí a miest, šesť mimovládnych organizácií a štyri štátne inštitúcie. Školáci budú s obyvateľmi diskutovať a ponúkať informačné materiály, vypracujú nástenky a zapoja sa do súťaže. Obce na verejných priestranstvách vylepia informácie o škodlivých účinkoch spaľovania odpadov a zverejnia dokumenty o tejto problematike na web stránkach.
Na nebezpečnosť spaľovania odpadu doma upozornil vedúci národného referenčného centra pre dioxíny a príbuzné zlúčeniny Anton Kočan. Vysvetlil, že pri nedokonalom spaľovaní, pri ktorom chýba dostatok kyslíka, vznikajú rôzne zdravie ohrozujúce látky, predovšetkým dioxíny. Tieto látky neohrozujú človeka a prírodu ihneď, ale pôsobia dlhodobo. Zvyšujú riziko vzniku rakoviny, ohrozujú hormonálny, imunitný i reprodukčný systém. Kočan preto varuje ľudí, aby po domácky nespaľovali ani suché lístie či odrezky konárov v záhradách. Obzvlášť nebezpečné je spaľovanie plastov a iných umelých látok.
Spaľovanie odpadu doma zakazuje aj trestná legislatíva, upozornil špecialista Policajného zboru na environmentálnu kriminalitu Mário Kern. Nelegálne nakladanie s odpadom sa podľa neho stáva trestným činom, ak náklady na odstránenie takéhoto konania prevýšia sumu 8 000 korún. Pokutu do výšky 5 000 korún môže udeliť obec tomu, kto poruší ustanovenia zákona o odpadoch. Táto problematika je na Slovensku podľa Kerna pomerne nová. Dôležité je preto venovať viac času a energie prevencii a informovať ľudí o nebezpečnosti ich konania.