Bratislava/Banská Bystrica 23. októbra (ČTK) - Novou rektorkou Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici sa stala doterajšia dekanka pedagogickej fakulty Beata Kosová. Novú rektorku tretej najväčšej univerzity na Slovensku dnes zvolil akademický senát. Kosová nahradila vo funkcii Milana Murgaša, ktorý sa stal predsedom samosprávneho kraja. Nová rektorka je jedinou ženou medzi dvadsiatimi rektormi verejných vysokých škôl na Slovensku.
Voľby rektorov, ktorých mzdy dosahujú úroveň 60.000 korún mesačne, budú tento rok aj na dvoch najväčších vysokých školách - Univerzite Komenského a Slovenskej technickej univerzite.
O miesto rektora UMB malo záujem sedem kandidátov, napokon sa však traja z nich kandidatúry vzdali. Okrem víťazky volieb chceli univerzitu viesť aj prorektor UMB Emil Helienek, docent Roman Nedela a riaditeľ Centra UMB pre celoživotné vzdelávanie Pavol Hanzel.
Kosová sa narodila v roku 1957, má dve deti a na UMB pôsobí nepretržite od roku 1989. Najvyšší akademický titul - profesor, získala v roku 2001.
Slovenskí rektori sú volení na štyri roky a do funkcie ich menuje prezident. Vyberajú ich univerzitné akademické senáty, ktoré na vysokých školách plnia funkciu parlamentu.
Univerzita Mateja Bela patrí medzi najväčšie slovenské vysoké školy, už niekoľko rokov má však viac externých ako interných študentov. Viacerí odborníci to považujú za negatívny jav, pretože externí študenti trávia v škole menej času a preto aj ich vzdelanie podľa nich nedosahuje takú kvalitu ako pri denných študentoch. Minister školstva Ján Mikolaj plánuje externé štúdium spoplatniť. Zároveň sa však chystá obmedziť počty vysokoškolákov, ktorých budú môcť vysoké školy na externé štúdium prijať.
UMB sa zároveň ako jediná z verejných vysokých škôl nezapojila do projektu inštitucionálnej evalvácie, ktorý by mal ukázať ich kvalitu. V minuloročnom prieskume súkromnej Akademickej ratingovej a rankingovej agentúry (ARRA) bola Univerzita Mateja Bela tretia najhoršia na Slovensku. Rektori viacerých vysokých škôl však mali k prieskumu ARRA výhrady a nepovažovali ho za objektívny.
grm fil