SME

Prieskum: na vine je najmä nespokojnosť SMK

BRATISLAVA - Za zhoršenými vzťahmi medzi Slovákmi a Maďarmi je nespokojnosť SMK, že už nie je vo vláde - s názorom niektorých ...

BRATISLAVA - Za zhoršenými vzťahmi medzi Slovákmi a Maďarmi je nespokojnosť SMK, že už nie je vo vláde - s názorom niektorých politikov koalície súhlasí asi 17 percent oslovených v prieskume, ktorý pre SME urobila agentúra MVK. Ide zároveň o najčastejšie vyberanú príčinu. Na druhom mieste sú vyjadrenia Jána Slotu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšou príčinou zhoršenia slovensko-maďarských vzťahov je podľa prieskumu prípad Hedvigy Malinovej, ale aj účasť SNS vo vládnej koalícii.

Výsledok prieskumu je podľa politológa Miroslava Kusého prekvapujúci. Môže to byť dôsledok kampane, ktorú šíri SNS so Smerom. "Zrejme im táto kampaň zabrala." Objektívne faktory, ktoré prispeli k narušeniu vzájomných vzťahov, tu však boli už skôr. "Nezávisia od dobrého či zlého pocitu SMK," dodáva Kusý, podľa ktorého ide napríklad aj o Slotove vyjadrenia v predvolebnej kampani.

SkryťVypnúť reklamu

Politológ tvrdí, že národniari v tomto kurze pokračujú. Dôkazom je Slotova výzva, aby ostatné strany nespolupracovali s SMK.

Podpredseda Smeru a vicepremiér Dušan Čaplovič s tým nesúhlasí. Hovorí, že nie vládna koalícia hľadá nepriateľa v SMK, ale politika SMK začala takýmto spôsobom fungovať. Ak 17 percent občanov uviedlo, že za zhoršené vzťahy môže SMK, tak to podľa neho značí, že "jej politika by nemala ísť na hrane noža, ale mala by sledovať vzájomné zbližovanie sa". Aj poslanec HZDS Ján Kovarčík obviňuje SMK, že sa snaží o vyostrovanie vzťahov medzi Slovákmi a Maďarmi. "Je to pochopiteľné. Ak je niekto zabývaný a zmení sa mu klíma, v ktorej žil, tak nasleduje reakcia. To je normálne."

Rafael Rafaj zo SNS dodáva, že pod zhoršené vzťahy sa podpísali všetky povolebné ataky na Slovensko. Ľudia vlastne vyhodnotili informácie a adekvátne zareagovali. K príčinám uvedeným v prieskume sa nechcel vyjadrovať. Komentoval ich tým, že žiaden prieskum netreba preceňovať. Nepáči sa mu, že v médiách dostávali priestor kritici národniarov, ktorí sa snažili podsúvať verejnosti Čierneho Petra v roli SNS. "Aj ten váš prieskum je v rámci týchto aktivít spochybňujúcich SNS a vládnu koalíciu."

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec KDH František Mikloško pripúšťa, že SMK môže byť nervózna z toho, že nie je vo vláde a musí si na tento pocit zvyknúť. Zdôrazňuje však, že pod zhoršené vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi sa podpísali obe strany. V takýchto nacionálnych otázkach treba byť citlivý. "Je to džin, ktorého kedykoľvek možno pustiť z fľašky." Domnieva sa, že treba spolupracovať a potom sa vzťahy opäť znormalizujú. Stanislav Janiš z SDKÚ si nemyslí, že by sa slovensko-maďarské vzťahy zmenili. "Vymenila sa len politická garnitúra."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 136
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 643
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 560
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 581
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 981
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 829
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 677
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Zľava Dávid Hancko (Slovensko) a Dimitris Giannoulis (Grécko) počas prípravného zápasu.

K téme hry na troch obrancov sa vyjadril aj Patrik Hrošovský.


TASR
Futbalový agent Martin Petráš.

BRATISLAVA.


TASR
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu