Bratislava 24. októbra (ČTK) - Slovenským školám chýbajú učitelia cudzích jazykov. Problémy majú najmä menšie školy. Opäť to potvrdili najnovšie zistenia Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI). Situácia sa navyše skôr zhoršuje než zlepšuje a v niektorých školách už začínajú chýbať napríklad aj učitelia chémie, povedala ČTK riaditeľka ŠŠI Mária Rychnavská. Minister školstva Ján Mikolaj už skôr konštatoval, že do škôl je potrebné prijať asi 1600 učiteľov cudzích jazykov.
"Žiadaný je najmä anglický jazyk. Väčšina rodičov chce, aby sa ich deti učili po anglicky a to je problém predovšetkým na menších vidieckych školách," povedala Rychnavská.
"Učiteľka angličtiny nám odíde na materskú dovolenku a neviem, ako ju nahradíme," povedal riaditeľ jednej z dvoch základných škôl v kysuckej obci Oščadnica Milan Maják. "Pri výučbe cudzích jazykov sme na hrane," dodal riaditeľ školy v Bánovciach nad Bebravou Pavol Čúvala. Hoci sa plat učiteľov zvýšil, 1000 či 2000 korún naviac nie je dostatočnou motiváciou, dodal. Onedlho nebude mať na školách kto učiť, varujú riaditelia.
Rovnaký problém však majú aj školy v Bratislave a blízkom okolí, tvrdia riaditelia škôl. Väčšina absolventov vysokých škôl si totiž nájde podstatne lepšie platené zamestnanie mimo školstva.
Problém je podľa štúdie Štátneho pedagogického ústavu aj v tom, že žiaci často nemôžu pokračovať na strednej škole v štúdiu jazyka, ktorému sa venovali na základnej. Buď na škole učiteľ niektorého z cudzích jazykov úplne chýba, alebo študent môže pokračovať znovu ako začiatočník. Slovensko tak vraj zbytočne prichádza asi o pol miliardy korún ročne.
Nedostatky sú podľa ŠŠI aj vo výučbe ďalších predmetov, predovšetkým na druhom stupni základných škôl. "Začínajú chýbať napríklad učitelia chémie alebo fyziky," povedala Rychnavská. V prípade chémie je príčinou aj to, že sa väčšinou učí až v ôsmom a deviatom ročníku. Nízky počet hodín podľa nej často nedokáže zabezpečiť učiteľovi dostatočný príjem. Oslovení riaditelia škôl však tvrdia, že s týmto problémom si na rozdiel od cudzích jazykov zatiaľ dokážu poradiť.
Riešením situácie by mal byť podľa riaditeľov aj predstaviteľov ministerstva školstva nárast miezd. Tie sa síce vlani zvýšili v priemere asi o 1400 korún, stále však zaostávajú za priemerom zárobkov v národnom hospodárstve na úrovni viac než 18.000 korún. Platy učiteľov by mali rásť aj na budúci rok, poľa odborárov asi o 1700 korún.
Celkový priemer učiteľských miezd však zvyšujú vysokoškolskí pedagógovia, ktorí zarábajú takmer 25.000 korún. Učitelia základných škôl mali vlani hrubú mzdu asi 17.500 korún.
grm fil fab