Bratislava 24. októbra (TASR) - Slovenská legislatíva upravujúca vízové povinnosti občanov tretích krajín, ktorým boli vydané víza na pobyt, pohyb a tranzit v schengenskom priestore jasne neupravuje správanie sa zodpovedných slovenských orgánov voči takýmto cudzincom.
Ak chce cudzinec s platnými schengenskými vízami vstúpiť na územie SR, má podľa článku päť, odseku tri Schengenského dohovoru, právo na vstup s cieľom tranzitu, pokiaľ nie je na zozname nežiaducich osôb zmluvného štátu, ktorého vonkajšiu hranicu prekročil.
Podľa oficiálnej informácie Úradu hraničnej a cudzineckej polície (ÚHCP) cudzinec z tretej krajiny môže na hraničnom priechode SR požiadať len o tranzitné víza SR, v prípade, ak je držiteľom Schengenského víza, alebo má prechodný či trvalý pobyt v niektorom zo štátov Európskeho hospodárskeho priestoru.
Pracovníčka ÚHCP však pre TASR uviedla, že schengenské víza sú na slovenských hraničných priechodoch "uznané v rozsahu, v akom sú platné pre tranzit aj pobyt na Slovensku".
Riaditeľ odboru hraničnej polície však pre TASR povedal, že uznávanie víz týmto cudzincom sa riadi Kódexom schengenských hraníc vydaných Európskym parlamentom.
Zákon o pobyte cudzincov, v ktorom je kódex aplikovaný v slovenskej legislatíve, však otázku cudzincov s platnými schengenskými vízami pri vstupe na Slovensko výslovne neupravuje.