Bratislava 24. októbra (TASR) - Likvidáciu mnohých neziskových organizácií by podľa predstaviteľov tretieho sektora znamenalo prijatie vládneho návrhu zákona, ktorý sa týka zníženia dvojpercentnej asignačnej dane na 0,5 percenta u právnických osôb. Mimovládne organizácie preto odštartovali kampaň pod názvom Ľudia ľuďom a zároveň sa dnes stretli so zástupcami parlamentných strán.
Podľa vyjadrenia Martina Bútoru z Inštitútu pre verejné otázky na Slovensku, ak by zákon prešiel v predkladanej podobe, znamenalo by to ohrozenie ľudskej solidarity.
Predstavitelia neziskového sektora sa snažia o zachovanie súčasného stavu, teda aby dve percentá z dane mali možnosť poukázať tak fyzické ako aj právnické osoby. Ďalej navrhujú ponechať nezdaniteľnú sumu 300 tisíc korún z podnikateľských príjmov neziskových organizácií. Rovnako sú za to, aby prijímatelia mali povinnosť zverejniť presný zoznam koľko a na aké účely peniaze použili.
Tretí sektor nesúhlasí ani so zvýšením minimálnych limitov na poukázanie dvoch percent z daní u fyzických osôb z dvadsať korún na dvestopäťdesiat korún. "Myslíme si, že tento krok by nebol správny," uviedol Filip Vagač zo spoločnosti Ashoka Stredná Európa. Podľa nich by tak nemohli pomáhať chudobnejší ľudia, ktorí nemajú vysoké príjmy, ale chcú podporiť verejnoprospešné aktivity.
Podpredseda HZDS-ĽS Milan Urbáni deklaroval snahu a ochotu za zachovanie súčasného stavu a zároveň chcú presvedčiť koaličných partnerov, aby sa isté zmeny robili, ale postupne a nie naraz.
Ako sa vyjadril Valentín Švidroň zo SNS, peniaze by mali ísť na humanitné programy, a nie na politické ciele, aby sa zabránilo ich zneužívaniu.
Ochotu zmeniť návrh zákona potvrdil Milan Číž zo strany Smer-SD. "Ak by sme dospeli k tomu, že je to potrebné zmeniť, tak to jednoducho pozmeňujúcim návrhom zmeníme. Prirodzene, bude nám potom chýbať tých 600 miliónov korún," doplnil Číž. Podľa jeho vyjadrenia problém je v tom, že štát znížil daň právnických osôb z 28 na 19 percent a z nich musí zabezpečiť verejné výdavky. Ak by právnické osoby naďalej odvádzali 2 percentá mimovládnym organizáciám, štát by namiesto 19 percent disponoval iba so 17 percentami. "Ak chce právnická osoba podporiť charitu, tak to nemá byť z peňazí, ktoré patria štátu," vysvetlil Číž.
Mimovládne organizácie chcú obdobie, ktoré im zostáva do hlasovania o predkladanom návrhu zákona v parlamente, využiť na presvedčenie poslancov o zachovaní súčasného stavu. Nebránia sa ani skvalitneniu mechanizmu kontroly ako s poskytnutými peniazmi naložili.