Cieľom ochranárov je apelovať na poslancov Európskeho parlamentu, aby sa postavili na odpor silnej chemickej loby, a presadili účinnejšie opatrenia na ochranu zdravia občanov a životného prostredia pred nebezpečnými chemikáliami. Uvádza sa to v správe, ktorú agentúre SITA poskytla Lucia Szabová z Greenpeace.
Ako informujú ochranári, náš život ohrozujú nebezpečné chemikálie. Sú všade - od hračiek po počítače, od kobercov po oblečenie, od nábytku po pracie prášky. Nebezpečné chemikálie sa používajú pri výrobe takmer všetkého. Toxicita niektorých týchto látok je známa, avšak vo väčšine o ich vplyvoch vieme len veľmi málo. Postupne sa ukazuje, že mnohé tieto látky sa ukladajú v našich tkanivách a v životnom prostredí a môžu spôsobovať vážne ochorenia, napríklad rakovinu, vrodené a vývojové chyby alebo neplodnosť. Počas nasledujúcich mesiacov budú poslanci Európskeho parlamentu hlasovať a definitívne rozhodnú, či povolia chemickému priemyslu aj naďalej používať škodlivé chemikálie, keď už existujú a sú dostupné bezpečnejšie chemické alternatívy. Environmentalisti združení v európskej platforme Chemical Reaction, ktorú tvorí Greenpeace, European Environmental Bureau a koalícia Priatelia Zeme, preto žiadajú zakotvenie princípu takzvanej povinnej náhrady nebezpečných chemikálií. V praxi by to znamenalo, že európsky chemický priemysel by mal povinnosť nahradiť chemikálie s negatívnym vplyvom na zdravie a životné prostredie bezpečnejšími látkami, ak takéto existujú a sú reálne dostupné.
Občania môžu medzinárodnú akciu podporiť prostredníctvom internetovej stránky www.greenpeace.sk . Zo stránky je možné poslať e-mail niektorému zo slovenských poslancov európskeho parlamentu. Výber poslancov je individuálny, aj keď ako istý návod, komu z poslancov e-mail poslať, slúži tabuľka, kde sú zhrnuté doterajšie hlasovania našich zástupcov k téme REACH.