SZ: V slovenskej metropole vybledol všetok lesk
Mníchov 1. apríla (TASR) - Len 50 minút cesty autom z Viedne smerom ku slovenským hraniciam a potom ďalšie dva kilometre do centra Bratislavy. Tak začína svoje "dobrodružné putovanie na hlboký východ" víkendové vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung v celostranovom článku s podtitulom V slovenskej metropole vybledol všetok lesk.
Autor Helmut Schödel si príliš neskoro uvedomil, že pochybné hliníkové dvere pri vstupe do 16-poschodového hotela Kyjev boli akýmsi varovaním. Keď mu krátko predtým nápor studeného dažďa udrel priamo do tváre, bol rád, že sa vôbec môže niekam schovať. Len čo zbadal matné svetlo lámp vo vstupnej hale, v prvej chvíli si pomyslel, že zapli núdzový elektrický agregát v hoteli, ktorý ako zdvihnutý ukazovák z čias socializmu vyčnieva z panorámy Bratislavy.
Až neskôr vysvitlo, že šeré lampy v hotelovej hale Kyjeva patria vo svojom nepravidelnom počte a zvláštnom geometrickom rozmiestnení k vnútroarchitektonickému rukopisu budovy, ktorá bola pred revolúciou noblesným ubytovaním pre vysokopostavených pohlavárov komunizmu, pokračuje Schödel v článku, spestrenom veľkou čiernobielou fotografiou bratislavského Mosta SNP s pohľadom na petržalské paneláky. Stranu dopĺňa fotografia smetiara, zametajúceho odpadky v uliciach starého mesta.
Hotelové izby, v ktorých sa kúrenie podobne ako v časoch komunizmu dá regulovať len otvorením okien, boli vybavené kobercami. Tie sa na jednej strane zdvíhali do úzkej plošiny, na ktorej bol umiestnený malý televízor. Cez okno hotela videl Schödel mesto pod hradom a tmavé hranaté paneláky.
Keďže v koberci autor článku tušil domov slovenských kobercových roztočov, pokúsil sa na noc rozsvietiť svetlo v kúpeľni "žltej ako moč." Za debnením, výdobytkom porevolučnej éry, sa nedala vylúčiť prítomnosť pestrého zvieracieho života.
Vo veľkej, ale ľudoprázdnej hotelovej reštaurácii si Schödel objednal typické národné špeciality. Jednu z nich tvorili halušky, druhú kapusta. Kúsky hovädzieho a bravčového mäsa a údenej rybaciny pôsobili vedľa váz s umelými kvetmi takmer idylicky. Bzučanie klimatizačného zariadenia prekrývala jemná barová hudba. A práve tu zaspieval Louis Armstrong svoj hit What A Wonderful World, ironizuje Süddeutsche Zeitung.
V "nočnom klube" hotela bola jediným hosťom žena, ktorá zbytočne čakala na akéhosi muža s peniazmi. Búrka medzitým lomcovala rozkmásanými rastlinami na vonkajšej terase. Hotelový bar "zdobili" prázdne fľaše a červené lavice. Mramor na stenách nepochybne vplýval na psychiku osamelej ženy, ktorá tu stále sedela a čakala.
Nasledujúce ráno panoval v bare hotelovej haly čulý ruch. Plno fajčiacich a pijúcich ľudí, niektorí v džogingových úboroch, iní v nápadných drahých kabátoch, ktoré im nepristali. Tisíc rokov komunizmu pri rozdeľovaní budúcnosti.
Malý hotel, do ktorého sa Schödel presťahoval, sa volá Perugia. Kúsok Talianska na Slovensku, terasy pred izbami na prvom poschodí a dobrá reštaurácia, architektúra ktorej sa orientuje na studenú eleganciu priveľmi vzdialeného high-tech sveta. Na malom balkóne, pod vysokým stropom reštaurácie hral na gitare hudobník. Jeho vystúpenie však trvalo len do 23.00 h, potom väčšina podnikov v Bratislave zatvorila, ako v časoch pred revolúciou.
Perugia leží v honosne renovovanom Starom meste so stredovekými a barokovými stavbami - "disneylande", ktorý sa dá prejsť pešo za päť minút. Päť minút k pravde, tak krátke cesty tu sú, píše Schödel. Potom sa dá opäť sadnúť už len do špinavých kaviarní so šarmom staničných krčiem. Na ulici neďaleko historického jadra stoja v daždi dve až tri ženy a čakajú, že sa pri nich zastaví niektoré z prechádzajúcich áut.
V Bratislave sa ľudia pýtajú už pri raňajkách, čo je horšie - nálada alebo situácia. Aj agresívne a nepriateľské správanie taxikárov je kapitolou samou o sebe, ktorá sa nepríjemne odzrkadľuje v neustálej prítomnosti policajných síl a hliadok pred cestnými zátarasmi a podnikmi.
Tváre manažérov v hoteli Perugia skameneli typickým postkomunistickým spôsobom. Bratislava, neslobodné mesto, ktoré posiela svojich hosťov do postele o 23.00 h, je skutočnou Anti-Viedňou, vzdialenou len dva kilometre od akéhokoľvek umenia žiť. Nie je to však spôsobené len zlými hospodárskymi pomermi.
Slovenská koruna nie je voľne zameniteľná a má malú hodnotu. Ľudia si preto myslia, že práve v tomto nehostinnom hlavnom meste by mohli niečo dostať. Je to však klam, ktorý zapríčiňuje akútny nedostatok slovenských občanov, a nie ich priateľskosť.
Knižný turistický sprievodca Marco Polo tvrdí, že Bratislava sa zo všetkých síl pokúša dostať na západoeurópsku úroveň. Podľa Schödela by však bolo potrebné zavrieť obe oči, aby sa dali prehliadnuť betónové monštrá pred cestou komunikáciou, ktorá rozdelila historické centrum. Známej Café Mayer prisudzujú milostivo "takmer viedenskú kaviarenskú atmosféru" a špičkový hotel Danube je označovaný ako hotel s priemerným západným štandardom a nadpriemernými cenami.
Bratislava leží na Dunaji. Treba to zas a opäť vtĺkať kladivom do hlavy - ako Viedeň. Tak blízko, a predsa tak ďaleko: rezne, valčík, lenivosť. A čo má Bratislava spoločné s Berlínom? Nič. Možno istú tendenciu k nepriateľstvu. Ale aj tá má rozdielne príčiny. Berlínčan, ktorý o 23.00 h vychádza von, a Bratislavčan, ktorý o 23.00 h ide spať, sa totiž ťažko môžu stretnúť, pokračuje Schöder. S výnimkou piatkov a soboty, vtedy sa aj Bratislavčania dokážu odviazať a vychádzajú von ako za socialistických časov. Na Hlavné námestie v historickej časti mesta prúdia zo všetkých strán hulákajúci opilci. Prvá otázka pri prechádzaní Bratislavou znie, kedy a ako sa z nej dá dostať preč. Je auto ešte tu, alebo už v Rusku?, pýta sa náhodný turista. Potom už prejde na diaľnicu bez áut do Českej republiky smerom na Brno, ďalej na Prahu a Berlín. Vtedy človeku napadne - ak sa tento taxikár alebo kuchári zjavia po rozšírení Európskej únie v Berlíne, radšej si variť sám a ísť pešo, uzatvára v emotívne ladenom článku nemecký denník Süddeutsche Zeitung.
P. Hamžík je za väčšiu flexibilitu pri prechodných obdobiach v EÚ
Viedeň 2. apríla (TASR) - Slovensko nie je v zásade proti prechodným obdobiam pri otváraní trhu pracovných síl po svojom vstupe o Európskej únie (EÚ), no sedemročné obdobie, ktoré požadujú Rakúsko a Nemecko, je príliš dlhé, uviedol pre dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard podpredseda vlády SR pre integráciu Pavol Hamžík.
"To, čo potrebujeme, je hlavne flexibilita a diferenciácia. Ak sa po roku alebo dvoch ukáže, že to nie je žiadny problém, musí existovať možnosť na to reagovať," podotkol Hamžík. Už dnes podľa neho pracuje viacero tisícok Slovákov v Rakúsku, predovšetkým v oblasti zdravotníctva a gastronómie - teda najmä tam, kde je nedostatok pracovných síl z Rakúska.
Podpredseda vlády SR tiež pripomenul, že je na mieste otázka, či by uzatvorenie hraníc bolo pre Rakúsko dobré a to aj z hľadiska budúcich investícií: "Firmy budú investovať tam, kde sú lacné pracovné sily. A o tie by mohlo Rakúsko v prípade uzavretia hraníc prísť."
Hamžík zároveň uviedol, že vysoká viac ako 20-percentná nezamestnanosť na Slovensku, ktorá býva označovaná ako dôsledok nevyhnutných hospodárskych reforiem, robí koaličnej vláde veľké starosti. Zároveň vyjadril presvedčenie, že do nadchádzajúcich parlamentných volieb sa podarí znížiť ju aspoň na 16-percentnú úroveň. V každom prípade sa však podľa jeho vyjadrenia musí zvýšiť životná úroveň slovenského obyvateľstva. Rovnako pripomenul, že podľa prieskumov verejnej mienky existuje až 80-percentná podpora slovenského obyvateľstva vstupu SR do EÚ.
Hamžík tiež uviedol, že by chcel poznať konkrétny obsah ponúknutého "strategického partnerstva" zo strany Rakúska. Jedným z najnaliehavejších želaní Slovenska je rozhodnutie o výstavbe diaľnice (približne 20-kilometrového prípojného úseku na hraničný priechod Jarovce/Kittsee) do roku 2006. "Jej výstavba je už aj tak oneskorená, ale radšej neskoro, ako nikdy," uzavrel Hamžík.
Magyar Nemzet: Rozhodnutie Republikovej rady môže spôsobiť rozpad SMK
Budapešť/Bratislava 2. apríla (TASR) - Rozpad Strany maďarskej koalície (SMK) môže byť výsledkom sobotňajšieho rozhodnutia Republikovej rady SMK, ktoré maďarských členov kabinetu SR na nedeľňajšom mimoriadnom zasadnutí vlády zaviazalo k podpore varianty rozdelenia SR na 12 vyšších územných celkov. Túto variantu predtým SMK predtým vždy ostro kritizovala, píše dnešný maďarský denník Magyar Nemzet.
Svojím nečakaným a prekvapujúcim sobotňajším rozhodnutím, ktoré protirečí početným medzinárodným dokumentom, vyslovila Republiková rada SMK súhlas s takým plánom, ktorý maďarskú národnostnú menšinu na Slovensku začleňuje do piatich žúp, pričom na dve časti má naďalej zostať rozdelený aj Žitný ostrov, uvádzajú konzervatívne budapeštianske noviny.
Denník Népszabadság v súvislosti so spomenutým rozhodnutím uvádza, že väčšina delegátov akceptovala argumentáciu predsedu SMK Bélu Bugára, podľa ktorého na Slovensku v súčasnosti niet politickej vôle na vytvorenie župy s prevažnou väčšinou maďarského obyvateľstva.
Podpredseda SMK Miklós Duray však pre tieto budapeštianske noviny zdôraznil, že rozhodnutie Republikovej rady SMK je v rozpore so samotným programom tejto politickej formácie. Niekoľko prívržencov M. Duraya požadovalo okamžité vystúpenie SMK z vládnej koalície, ale o tomto návrhu sa v sobotu nehlasovalo, uzatvára Népaszabadság.
Predseda NR SR rokoval vo Vatikáne s Jánom Pavlom II. a s kardinálom Sodanom
Vatikán 2. apríla (TASR) - Predseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Jozef Migaš rokoval dnes vo Vatikáne s pápežom Jánom Pavlom II. a s vatikánskym štátnym tajomníkom kardinálom Angelom Sodanom. Predseda slovenského parlamentu hlave rímskokatolíckej cirkvi zopakoval Konferenciou biskupov Slovenska podporované pozvanie na Slovensko, podpísané okrem J. Migaša aj prezidentom Rudolfom Schusterom a predsedom vlády Mikulášom Dzurindom.
"Boli by sme radi, keby Svätý otec navštívil Slovensko ešte v tomto roku. Reakcia Jána Pavla II. na naše pozvanie bola v zásade pozitívna, ale v dôsledku nabitosti jeho pracovného kalendára bude musieť Vatikán najprv zvážiť časové možnosti návštevy, o konkrétnom termíne ktorej preto teraz ešte nebola reč, povedal Jozef Migaš pre TASR.
S Jánom Pavlom II. a s kardinálom Sodanom hovoril predseda NR SR veľmi podrobne najmä o otázkach súvisiacich s prijatím základnej zmluvy, na ktorú nadväzujú ďalšie zákony. V tejto súvislosti by sa podľa Jozefa Migaša mal doriešiť vzťah medzi štátom a cirkvou, predovšetkým pokiaľ ide o spravodlivé financovanie jednotlivých cirkví, aby žiadna z nich nezostala ukrátená.
Predseda NR SR so svojimi vatikánskymi hostiteľmi diskutoval aj o spoločnej úlohe cirkví a politikov pri prekonávaní polarizácie obyvateľstva aj v rámci jednotlivých regiónov, pričom za pozitívny príklad tejto snahy uviedol uspokojivé vyriešenie sporov medzi pravoslávnou a gréckokatolíckou cirkvou na východnom Slovensku.
"Pre Jána Pavla II., ktorý v júni tohto roku navštívi Ukrajinu, kde medziiným bude rokovať aj sa o vzťahoch medzi tamojšou pravoslávnou a rímskokatolíckou cirkvou, sú tieto otázky z hľadiska stability v celom stredo- a východoeurópskom regióne veľmi zaujímavé a dôležité," zdôraznil J. Migaš.
EÚ zaradila Slovensko medzi štáty s rizikom BSE
Brusel 2. apríla (TASR) - Európska únia (EÚ) považuje Slovensko za krajinu, v ktorej je pravdepodobný výskyt choroby šialených kráv (BSE), hoci ešte žiadny prípad nebol potvrdený. Vyplýva to z hodnotenia rizika výskytu BSE v tretích krajinách, ktoré vypracoval Riadiaci vedecký výbor EÚ a dnes v Bruseli zverejnila Európska komisia (EK).
Znamená to, že Slovensko a ďalšie rizikové krajiny musia od nedele 1. apríla odstraňovať pri vývoze mäsa do EÚ tzv. rizikové materiály, ktorými sú mozog, miecha, oči, črevá, celá chrbtica ako aj mäso mechanicky oddelené od chrbtice. Toto opatrenie malo pre tretie krajiny pôvodne platiť až od 1. mája, ale EK dnes potvrdila, že platí od začiatku apríla. Do polovice mesiaca však trvá prechodné obdobie pre už vyexpedované zásielky mäsa.
Spolu so Slovenskom sa do tretej rizikovej skupiny dostali Albánsko, Cyprus, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Litva, Poľsko a Švajčiarsko. Podklady ostatných štátov budú definitívne vyhodnotené až v máji.
Hovorkyňa EK pre zdravie a ochranu spotrebiteľa Beate Gminderová dnes odmietla tvrdenia, že toto rozdelenie krajín nie je konečné a bude sa ešte v máji upravovať, ako tvrdia slovenské úrady. "Momentálne ide o konečné hodnotenie rizika, o žiadnom májovom prehodnocovaní neviem," povedala Gminderová TASR. Zdôraznila však, že ide o "otvorený proces" - vedci budú naďalej skúmať údaje, ktoré Slovensko i ďalšie krajiny poskytnú, a v prípade zásadných zlepšení môže dôjsť k zmene hodnotenia. V blízkom čase sa tak však nestane.
Vedecký výbor EÚ dospel k záveru, že všetky skúmané tretie krajiny východnej, strednej a južnej Európy dovážali v minulosti výrazné množstvá živého dobytka a mäsovo-kostných múčok zo štátov EÚ, kde boli potvrdené prípady BSE. Opatrenia ako zákaz vykrmovania mäsovo-kostnými múčkami boli zavedené len nedávno a preto je pravdepodobné, že dobytok v týchto štátoch bol vystavený krmivu kontaminovanému BSE a následne infikovaný, uviedli vedci v rozhodnutí.
"Riadiaci vedecký výbor berie na vedomie, že v mnohých krajinách došlo v uplynulých mesiacoch k podstatným zlepšeniam v riadení rizika BSE. Bude však trvať istý čas, kým tieto zlepšenia vyústia do skutočného zníženia stupňa rizika," uvádza sa vo vyhlásení EK.
Z doteraz preskúmaných krajín zaradila EÚ do prvej skupiny, kde je výskyt BSE vysoko nepravdepodobný, Argentínu, Austráliu, Botswanu, Brazíliu, Chile, Namíbiu, Nikaraguu, Nórsko, Nový Zéland, Paraguaj, Singapur, Svazijsko a Uruguaj. V kategórii II, kde je riziko nepravdepodobné, ale nemožno ho vylúčiť, sú zatiaľ Kanada, Kolumbia, India, Maurícius, Pakistan a USA.
V tretej skupine s pravdepodobným, hoci zatiaľ nepotvrdeným rizikom BSE, sú Albánsko, Cyprus, ČR, Estónsko, Maďarsko, Litva, Poľsko, Slovensko a Švajčiarsko. V najhoršej štvrtej skupine, kde je vysoké a potvrdené riziko BSE, nie je zatiaľ žiadna nečlenská krajina EÚ.
Hodnotenie ďalšej skupiny tretích krajín vrátane Bulharska, Rumunska, Slovinska či Chorvátska má byť dokončené na rokovaní výboru 11. mája.
Prezident Schuster pricestoval na oficiálnu návštevu Libanonu
Bejrút 2. apríla (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou Irenou pricestovali dnes popoludní do Bejrútu. Na letisku ho privítal libanonský prezident Emile Lahúd, s ktorým za zvukov hymien oboch krajín vykonali prehliadku čestnej jednotky.
Rokovaním s E. Lahúdom začne R. Schuster program oficiálnej návštevy Libanonskej republiky, odkiaľ bude v stredu pokračovať do susednej Sýrskej arabskej republiky. Po vlaňajšej návšteve Izraela a palestínskych autonómnych území je to druhá oficiálna cesta hlavy štátu do krajín Blízkeho východu.
Členmi oficiálnej delegácie sprevádzajúcej slovenského prezidenta sú minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan a štátni tajomníci ministerstiev financií a hospodárstva Vladimil Podstránsky a Peter Brňo.
Za hlavný cieľ svojej päťdňovej blízkovýchodnej misie prezident Schuster považuje nadviazanie obchodnej spolupráce na medzivládnej a podnikateľskej úrovni.
Krátko po prvých uvítacích rozhovoroch hláv oboch štátov bude v prezidentskom paláci v Bejrúte slávnostne podpísaná Dohoda o obchodnej spolupráci medzi vládou Slovenskej republiky a Libanonskej republiky a uskutoční sa plenárne rokovanie delegácií. Prvý deň návštevy uzavrie slávnostná večera podávaná libanonským prezidentom E. Lahúdom.
Na Slovensku je riziko BSE, lebo sa dovážal dobytok a múčky z EÚ
Brusel 2. apríla (TASR) - Slovensko je krajinou s rizikom výskytu tzv. choroby šialených kráv (BSE), pretože v minulosti dovážalo živý dobytok i mäsovo-kostné múčky aj z tých štátov Európskej únie (EÚ), kde sa prípady BSE vyskytli. Vyplýva to zo správy Riadiaceho vedeckého výboru EÚ, ktorú dnes zverejnili v Bruseli.
Správa bola vypracovaná na základe informácií štatistického úradu EÚ Eurostat, ako aj podkladov, ktoré dodali slovenské úrady. Dokument konštatuje, že od roku 1993, keď došlo k rozdeleniu Česko-Slovenska, bolo na Slovensko dovezených asi 6000 kusov dobytka - najmä z Nemecka, Belgicka a Luxemburska, kde sa vyskytli prípady BSE.
Okrem toho doviezlo Slovensko od roku 1993 okolo 3000 ton mäsovo-kostných múčok, najmä z Francúzska, Nemecka, Belgicka a Holandska. Správa si všíma aj štatistiky z obdobia Československa - v rokoch 1988-92 doviezla krajina 6459 kusov živého dobytka z krajín EÚ a asi 6900 ton mäsovo-kostných múčok. Vedecký výbor EÚ preto označil vonkajšie ohrozenie SR za vysoké.
Odolnosť hovädzieho dobytka voči BSE považujú vedci za veľmi malú v rokoch 1980-97 a za neutrálnu v rokoch 1998-2000. Túto odolnosť hodnotili na základe vykrmovania, tepelnej úpravy krmív a odstraňovania rizikových materiálov.
Hoci mäsovo-kostné múčky sa nikdy nepoužívali pri vykrmovaní dobytka, systematické kontroly krmív sa začali až v roku 1998, a to len vo veľmi malých počtoch. Nemožno preto vylúčiť kŕmenie potravou nakazenou BSE, píše sa v správe. Na Slovensku zjavne dochádza k takej tepelnej úprave krmív, ktorá znižuje riziko prenosu BSE, avšak neexistujú žiadne dôkazy o kontrolách, konštatuje dokument. Ako dodáva, na Slovensku neplatí zákaz tzv. rizikových materiálov, medzi ktoré patria mozog, miecha, oči, črevá, celá chrbtica a mäso mechanicky oddelené od chrbtice.
Podľa vedcov je preto pravdepodobné, hoci nepotvrdené, že jeden alebo niekoľko kusov dobytka infikovaného BSE sa momentálne nachádza v domácich stádach v SR. Berúc do úvahy veľmi neodolný systém a skutočnosť, že prvok BSE je pravdepodobne v krajine už prítomný kvôli dovozom dobytka a múčok, riziko výskytu BSE rastie, konštatoval vedecký výbor EÚ v správe o Slovensku.
Prezident Schuster rokoval o spolupráci s libanonským prezidentom
Bejrút 2. apríla (TASR) - O možnostiach rozvoja bilaterálnych ekonomických vzťahov rokoval dnes večer v prezidentskom paláci Baabda v Bejrúte prezident SR Rudolf Schuster so svojím hostiteľom Emilom Lahúdom na úvod oficiálnej návštevy Libanonskej republiky. Obaja predstavitelia sa zhodli v názore, že treba aktívnejšie vytvárať podmienky na oživenie obchodnej výmeny medzi Slovenskom a Libanonom.
Za významný impulz na medzivládnej úrovni prezidenti považujú Dohodu o obchodnej spolupráci medzi vládou SR a Libanonskej republiky, ktorú v ich prítomnosti dnes podpísal za slovenskú stranu štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Brňo.
Rámcová dohoda nahradí predchádzajúci dokument ešte z čias Československa a podľa ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana vytvorí dobrú atmosféru a podmienky pre budúcu slovensko-libanonskú obchodnú spoluprácu. Z tohto základného dokumentu sa majú odvíjať kontakty jednotlivých firiem a podnikateľských skupín. Minister Kukan podpísal dnes v Bejrúte Protokol o konzultáciách medzi Ministerstvom zahraničných vecí SR a Ministerstvom zahraničných vecí a emigrácie Libanonskej republiky.
Prezident Schuster ponúkol Lahúdovi pomoc SR pri obnove následkov 15 rokov trvajúcej občianskej vojny v Libanone - najmä v oblasti strojárstva, stavebníctva a energetiky. Jeho ponuku prezident Lahúd privítal a ocenil aj pozíciu SR v otázke mierového urovnania konfliktu na Blízkom východe a obnovenia mierových operácií v tomto regióne. Prezidentovi Schusterovi Lahúd oznámil, že Libanon podporuje žiadosť SR o pridelenie štatútu pozorovateľa v Medzinárodnej organizácii frankofónnych krajín (MOFK). O prijatí sa má oficiálne rozhodnúť na tohtoročnom summite MOFK, ktorý sa bude konať práve v Bejrúte.
Po plenárnych rokovaniach delegácií oboch krajín a prezidentskej výmene vysokých štátnych vyznamenaní ukončila prvý deň návštevy slávnostná večera podávaná prezidentom Emilom Lahúdom.