BRATISLAVA 26. októbra (SITA) - Je jedno, čo v odpovedi na písomnú výzvu ministerstva zahraničných vecí (MZV) napíšem, všetko je aj tak v rukách ministra Kubiša, v telefonickom rozhovore pre agentúru SITA to uviedol veľvyslanec Slovenskej republiky vo Švajčiarsku Štefan Schill. Je jedným z piatich veľvyslancov, ktorí by podľa informácií v slovenských médiách mali svoje posty opustiť, pretože sú údajne nominantmi politických strán. Agentúre SITA sa podarilo skontaktovať so štyrmi z nich, piaty, veľvyslanec SR v Chorvátsku Ján Baňás, nie je podľa slov jeho sekretárky v úrade. Minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš písomne vyzval všetkých diplomatov, aby do 1. novembra priznali svoju politickú nomináciu.
Štefan Schill je jediným z piatich medializovaných veľvyslancov, ktorý priznal, že ho na post nominovala politická strana, konkrétne Strana maďarskej koalície (SMK). Na ambasádu vo Švajčiarsku odišiel zo Slovenského štatistického úradu (SŠÚ) a kariérnym diplomatom nikdy nebol, povedal Schill. V predvstupových rokovaniach na členstvo v Európskej únii viedol odborný tím SŠÚ, ktorého úlohou bolo prispôsobiť náš štatistický systém kritériám EÚ. Na otázku agentúry SITA, ako bude reagovať na výzvu ministra Kubiša, Schill uviedol, že ešte nevie. Podľa jeho slov je jedno, čo tam napíše, pretože minister Kubiš si aj tak urobí po svojom. Minister zahraničných vecí má plné právo navrhnúť prezidentovi odvolanie ktoréhokoľvek veľvyslanca, pripomenul veľvyslanec SR vo Švajčiarsku Štefan Schill, ktorý je na poste od 1. septembra 2004.
Väčšina pracovníkov MZV sú ľudia, ktorí tam prišli s inou odbornosťou ako je kariérna diplomacia, uviedol veľvyslanec SR v Turecku Viktor Bauer. Ak sa politické nominácie chápu takýmto spôsobom, tak sa za politického nominanta považuje, dodal Bauer a zdôraznil, že každý veľvyslanec je na svoj post nominovaný na základe politického rozhodnutia. Medializáciu piatich veľvyslancov, ktorým hrozí odchod z postov, považuje za zbytočnú. " Na veľvyslanectve v Ankare som tri a pol roka a za ten čas som nadobudol také skúsenosti ako kariérni diplomati," povedal Bauer. Za absolútne urážlivé považuje výroky médií o tom, že na veľvyslanecký post sa dostal vďaka svojej manželke Edit Bauer, ktorá je poslankyňou Európskeho parlamentu. "Kariéru som si vybojoval vlastnými silami a nie vďaka tomu, že som manželom svojej manželky," pripomenul Bauer. Na otázku, ako bude reagovať na Kubišov telegram, Bauer odpovedal, že ešte nevie. Keďže minister neadresoval výzvu na konkrétne mená, nič by sa nemalo stať, keď nezareagujem vôbec, dodal veľvyslanec SR v Turecku Viktor Bauer.
Veľvyslanec SR vo Švédsku Alojz Mészáros sa domnieva, že médiá zbytočne veci dramatizujú. Na otázku, či sa cíti byť politickým nominantom, reagoval, že rozhodovať by sa malo podľa výsledkov práce a tie by mali hovoriť v jeho prospech.
Veľvyslankyňa SR vo Vatikáne Dagmar Babčanová pre agentúru SITA uviedla, že má právo vôbec sa k tejto záležitosti nevyjadrovať. Svoje právo využila v plnom rozsahu a nepovedala nič.