BRATISLAVA 26. októbra (SITA) - Výskumná štúdia Matky na trhu (práce a života), ktorá sa zaoberá postavením matiek v súčasnej slovenskej spoločnosti, je výsledkom práce editoriek sociologičiek Lýdie Marošiovej a Sylvie Šumšalovej, ktoré o nej informovali na tlačovej besede. V rámci jednej časti výskumu zaujímal sociologičky aj názor na dĺžku rodičovskej dovolenky. Najviac ľudí sa prikláňa k trom rokom, priemerná dĺžka vyšla na 3,9 roka. Aj na otázku, kto má zostať s dieťaťom, odpoveď tradične znela - matka. Tí, ktorí boli za dlhšiu dobu dovolenky, muži a ľudia vyššieho veku, sa domnievali, že ak žena nezostane doma aspoň dva roky, má to negatívny dopad na dieťa. To, že otec zostane na materskej dovolenke úplne chápe len asi 21 % opýtaných.
V rámci ďalšej časti sa editorky pýtali na prístup zamestnávateľov k ženám na materskej dovolenke a potom ho porovnávali so vzorkou z prvej časti. Až 92 % respondentov tvrdí, že sa zamestnávatelia vyhýbajú matkám s deťmi, ale až 77 % oslovených zamestnávateľov takéto ženy zamestnáva. Tretina zamestnávateľov sa snaží matkám vyjsť v ústrety.
V poslednej časti sa sociologičky pýtali matiek na skúsenosti z materskej dovolenky. Získali od nich 217 odpovedí, z tohto počtu išlo o 143 skúseností, ktoré mali matky so zamestnávateľmi. Z nich bolo 70 negatívnych a 73 pozitívnych. Mamičky sa stretli aj s rôznym prístupom pri prijímaní do zamestnania, opísali 74 prípadov, z toho bolo len 22 kladných. Až tri štvrtiny matiek tvrdilo, že boli diskriminované, či znevýhodnené z dôvodu tehotenstva či materstva. Túto možnosť priznalo aj 60 % zamestnávateľov.
Štúdia vychádza v spolupráci Únie materských centier, Inštitútu pre verejné otázky a Akadémie vzdelávania v rámci Iniciatívy Spoločenstva Equal financovaného z Európskeho sociálneho fondu. Výsledky budú od budúceho týždňa voľne dostupné na stránke Inštitútu pre verejné otázky www.ivo.sk.