BRATISLAVA 26. októbra (SITA) - Širšie informácie zo sveta aj finančné úspory si nové vedenie Slovenského rozhlasu (SRo) sľubuje od zmien v zahraničnom spravodajstve, ktoré dnes predstavilo Rozhlasovej rade. Tá si informáciu len vypočula a diskutovala o nej. Žiadne uznesenie však neprijala, pretože na dnešnom rokovaní sa zúčastnilo najprv len šesť a neskôr sedem z jej 15 členov. Na hlasovanie rady je pritom potrebná nadpolovičná účasť. Podľa riaditeľky centra spravodajstva SRo Anny Sámelovej, by SRo mal mať od nového roku osem kľúčových postov v zahraničí - vo Varšave, Budapešti, Prahe, Bruseli, Moskve, na Blízkom a strednom východe, v USA a tiež post pre Áziu a Indonéziu. Podľa predbežných údajov od Sámelovej bude interný len post v Moskve. Ostatné SRo zabezpečí tzv. stringermi, teda novinármi žijúcimi v danej krajine, ktorí budú pre rozhlas pracovať na základe zmluvy za presne určenú odmenu. SRo im zabezpečí akreditáciu a oni jemu exkluzivitu. V USA a na Blízkom a strednom východe by SRo chcel spolupracovať s STV, rokovanie o možných spoločných stálych zahraničných spravodajcoch otvorí až po nástupe nového vedenia. Podľa Sámelovej tak nejde o rušenie zahraničných spravodajcov SRo, len o zmenu ich postavenia. Okrem spomínaných ôsmich kľúčových postov chce rozhlas od nového roka prinášať informácie z ďalších 37 destinácii sveta od externých spolupracovníkov. Viac ako polovicu budú tvoriť spolupracovníci a redaktori Českého rozhlasu (ČRo), s ktorým má SRo podpísanú zmluvu o spolupráci.
Začaté zmeny by mali rozšíriť zdroje informácií zahraničného spravodajstva. V súčasnosti sa zahraničné spravodajstvo SRo vytvára prostredníctvom redakcie zahraničného diania v Bratislave, šiestich stálych spravodajcov v zahraničí - v Prahe, Budapešti, Berlíne, Moskve, Bruseli a vo Washingtone a tiež od externých spolupracovníkov. Práve týchto externých spolupracovníkov má byť od nového roka až 37 a ich sieť sa už buduje. Od nového roka by mal rozhlas tvoriť svoje zahraničné spravodajstvo cez redakciu zahraničného diania v Bratislave, bezplatnou výmenou spravodajstva rozhlasových a televíznych vysielateľov združených v Európskej vysielacej únii (EBU), prostredníctvom akreditovaných stálych spolupracovníkov SRo v zahraničí – tzv. stringerov, tiež cez spoločných vyslaných spravodajcov SRo a STV a externých spolupracovníkov odmeňovaných osobitne za každý dodaný materiál honorárom a aj preberaním zvukových informácií od popredných svetových spravodajských televíznych staníc. Rokuje sa o nových postoch v Thajsku, Slovinsku, Madride a v ďalších metropolách EÚ, Škandinávii, Japonsku, Austrálii a v Južnej Amerike.
Ako už Sámelová avizovala, doterajší interní spravodajcovia SRo v zahraničí dostali na výber – buď ostať v krajine, kde pôsobia a spolupracovať s SRo externe, alebo sa vrátiť do Bratislavy na interný post v redakcii zahraničného diania. Z dnešných šiestich zahraničných spravodajcov končí k 31. decembru v SRo Robert Sermek v Bruseli, ktorý tam pravdepodobne ostane pracovať a Oľga Baková je do konca októbra vo Washingtone, odkiaľ sa vráti do SRo do Bratislavy. Ján Šmihula v Prahe sa zatiaľ nerozhodol, rovnako ako aj Alexander Kurtanský v Berlíne a Gregor Martin Papucsek v Budapešti. Internou spolupracovníčkou SRo v Moskve ostane aj naďalej Mária Mikušová. Súčasných šesť postov stojí SRo ročne 15 až 17 miliónov korún.