Bratislava 28. októbra (ČTK) - Bývalý predseda a zakladateľ Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Ján Čarnogurský sa domnieva, že jeho strana by mala prehodnotiť svoj odmietavý postoj k expremiérovi Vladimírovi Mečiarovi. Čarnogurský, ktorý sa v októbri vrátil do predsedníctva KDH, to povedal v rozhovore pre denník Pravda. KDH odmietalo spoluprácu s Mečiarovým ĽS-HZDS po parlamentných voľbách, čo podľa niektorých analytikov znemožnilo vytvorenie stredopravicovej vlády.
"Keby vznikla koalícia pravice s HZDS, už by sme boli schopní prijať zmluvu o výhrade svedomia, pre ktorú sme odišli z predchádzajúcej vlády," povedal pre Pravdu Čarnogurský, podľa ktorého sa Mečiarovej Ľudovej strane - Hnutiu za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) podarilo očistiť v zahraničí.
Čarnogurský sa v októbri vrátil do predsedníctva kresťanských demokratov. V Rade KDH jeho zvolenie prešlo o jeden hlas. Netajil sa názorom, že KDH má po voľbách, v ktorých dosiahlo historicky najslabší výsledok, ťažkosti. "Chcem sa preto intenzívnejšie zapojiť do tvorby línie KDH," povedal Pravde.
Zakladateľ KDH napriek tomu Mečiarovmu HZDS stále vyčíta postoj k únosu syna bývalého prezidenta Michala Kováča do zahraničia, z ktorého bolo podozrivé bývalé vedenie slovenskej tajnej služby, Mečiar však na prípad vydal amnestiu. Tá podľa niektorých kresťanských demokratov bráni aj vyšetreniu smrti Róberta Remiáša, ktorý mal byť spojkou jedného zo svedkov únosu. "Na smrť Róberta Remiáša KDH nikdy nezabudne," vyhlásil Čarnogurský v rozhovore.
Napriek tomu by však podľa Čarnogurského KDH už nemalo predkladať návrh na zrušenie amnestií v parlamente, keďže sa o to neúspešne pokúšalo päťkrát.
Aj keby KDH zmenilo voči Mečiarovi postoj, Čarnogurský si nemyslí, že by súčasný kabinet Roberta Fica mal padnúť. "KDH v nijakom prípade nesmie podnikať kroky, ktoré by rozkladali súčasnú vládnu koalíciu, pretože by to poškodilo KDH," tvrdil. "Ak by sa však súčasná vládna koalícia dostala do ťažkostí, prípadne rozpadla, nastala by otázka, ako zabezpečiť na Slovensku funkčnú vládu. Ak by moc ležala na zemi, nebolo by vlastenecké nezdvihnúť ju," dodal však.
Čarnogurský zmierlivejší tón voči ĽS-HZDS naznačoval už po parlamentných voľbách, proti spolupráci s Mečiarovým hnutím však bol predseda strany Pavol Hrušovský, aj jeho hlavný politický súper Vladimír Palko.
Bývalý predseda KDH nechcel naznačiť, koho by z nich podporil pri kandidatúre na predsedu hnutia, ktorého budú voliť na sneme na budúci rok. "Akýkoľvek môj príklon k jednej alebo druhej strane by KDH nepomohol, ale skôr poškodil. Pretože by rozdelenie iba prehĺbil," povedal.
fil