BRATISLAVA 28. októbra (SITA) - Znižovanie počtu zamestnancov sa dotkne všetkých inštitúcií, ktoré spadajú pod ministertvo kultúry SR (MK SR), ako aj samotného rezortu. "Prepúšťanie však nezasiahne všetky organizácie v rovnakom rozsahu. Bude sa prihliadať na momentálny stav, potreby a úlohy každej z nich," uviedol pre agentúru SITA hovorca rezortu kultúry Jozef Bednár. Dvadsať percentné prepúšťanie vo všetkých rozpočtových a príspevkových organizáciách nariadila vláda.
Ako uviedla riaditeľka Slovenského národného divadla (SND), v SND v súčasnosti prebieha organizačný a ekonomický audit, ktorý by mal nájsť vnútorné rezervy na finančné úspory organizácie. "Počítame s tým, že stav znížime najmä o administratívnych pracovníkov. Sťahovanie do nových priestorov si však na druhej strane vyžiada rozšírenie v prvom rade technického personálu," povedala pre SITU generálna riaditeľka SND Silvia Hroncová.
Riaditeľ Slovenskej filharmónie (SF) Marián Lapšanský nevidí priestor na prepúšťanie zamestnancov. Filharmónia podľa neho urobila úsporné opatrenia v predstihu, keď odčlenila dva komorné súbory. Ako uviedol, orchester rovnako ako spevácky zbor musí mať svoj stanovený počet hudobníkov tak, aby sa zachoval zvuk telesa. Vedenie Slovenskej filharmónie si rovnako nevie predstaviť prepúšťanie administratívy.
Ani generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérii (SNG) Katarína Bajcúrová nevidí výraznejší priestor na prepúšťanie, pretože výrazné krátenie stavov zamestancov už prebehlo v uplynulom období. "Ak by sme mali prepustiť 20 percent zamestnancov znamenalo by to, znefunkčnenie vrcholnej národnej inštitúcie, paralyzovanie našej činnosti, ktorá nám vyplýva zo zriaďovacej listiny a zo zákona," myslí si Bajcúrová. Ako dodala, zatiaľ však SNG nebola od zriaďovateľa požiadavka na prepúšťanie oznámená.
Ako uviedol generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Peter Maráky, priestor na prepúšťanie je vždy, ide to však na úkor likvidácie nejakých zariadení, alebo časti úloh. "Vzhľadom nato, že približne 37 percent nákladov kryjeme z vlastných príjmov a výnosov, by sme určite nemohli voliť cestu takého vysokého percenta znižovania zamestnanosti," uviedol Maráky. Pripustil však, že určitá racionalizácia môže priniesť nejaký efekt v počte zamestnaných. "Ale v priemernom príjme na pracovníka a vo vynaložených mzdových prostriedkoch žiadne rezervy nevidím," dodal.