Košice 28. októbra (TASR) - Séria podujatí, ktoré mesto Košice pripravilo od marca k storočnici prevezenia a znovupochovania pozostatkov vodcu protihabsburského povstania Františka II. Rákociho a jeho druhov, vyvrcholí v nedeľu v meste slávnostným ceremoniálom.
"Oslavy sú pre nás významné, pretože takáto osobnosť nie je častá a myslím si, že pre nás i pre Európu je jedinečná," uviedol dnes hlavný koordinátor osláv a námestník košického primátora Eugen Čuňo. Podľa jeho slov je mesto na oslavy storočnice, ktorá pripadá presne na 29. októbra, pripravené hlavnými podujatiami - sprievodom a svätou omšou v katedrále sv. Alžbety, kde je František II. Rákoci pochovaný, ale aj početnými sprievodnými akciami. "Sme v očakávaní, že to bude v dôstojnej občianskej polohe a tešíme sa na príchod najvyšších ústavných činiteľov MR a SR," dodal viceprimátor.
Organizátori už potvrdili účasť maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma, predsedu NR SR Pavla Pašku a podpredsedu slovenskej vlády Dušana Čaploviča.
Do mesta prichádzajú prvé autobusy s maďarskými turistami. Pri ich navigácii spolupracujú colníci a mestská a štátna polícia, informoval technicko - organizačný koordinátor osláv Eduard Buráš. V tlačovom stredisku sa akreditovalo približne 30 našich a zahraničných novinárov.
Z Maďarska očakávajú organizátori v nedeľu o 9.30 príchod Vlaku Nostalgia, ktorý privezie rákociovskú štandardu. Potom sa pohne historický sprievod mestom po pôvodnej trase znovupochovania z roku 1906 - cez terajšiu Svätoplukovu, Masarykovu a Hlavnú ulicu k Dómu sv. Alžbety, kde bude slávnostná svätá omša.
Účastníci osláv položia vence k miestu posledného odpočinku kniežaťa v katedrále, k jeho reliéfu na dóme a pri pamätníku, ktorý mu odhalili v apríli na nádvorí Katovej bašty pri replike jeho exilového domu v tureckom Rodošte.
Osobnosti Františka II. Rákociho, jeho miestu v spoločných slovensko-maďarských dejinách a ozrejmeniu vtedajších spoločensko-politických pomerov bola venovaná dvojdňová medzinárodná konferencia, ktorá sa dnes skončila v Košiciach. Záštitu nad ňou mal a na podujatí vystúpil vicepremiér Čaplovič.
Vodca najväčšieho protihabsburského povstania František II. Rákoci (1676 - 1735) viedol svoju povstaleckú armádu pod vlajkami s heslom Pro libertate (Za slobodu) a bojovali v nej spoločne Slováci, Maďari, Rusíni, Rumuni a Poliaci. Po porážke povstania musel odísť do vyhnanstva do Turecka, kde zomrel v mestečku Rodošto. Na žiadosť poslancov Košíc z roku 1894 v Uhorskom sneme previezli jeho pozostatky a znovu slávnostne pochovali v krypte košického Dómu sv. Alžbety.
Samospráva Košíc, ktorá je garantom osláv, ich považuje za dobrú príležitosť prezentovať bohatú históriu i súčasnosť mesta v širšom medzinárodnom kontexte.
V Košiciach je pochovaná aj stará mama kniežaťa Žofia Báthoryová a otec Františka II. Rákociho. Knieža istý čas pôsobil v terajšej budove Slovenského technického múzea, ktorá bola sídlom hornouhorského kapitanátu.
se som