Bratislava/Trnava 28. októbra (ČTK) - Slovenské nemocnice vraj preťažuje množstvo pacientov, ktorí nepotrebujú okamžitú pomoc lekárov. Nespokojní riaditelia nemocníc tvrdia, že im takýchto pacientov vozia sanitky záchrannej služby. Najmä v noci sa vraj po krátkom ošetrení nemajú títo pacienti ako vrátiť domov. Riaditeľ najväčšej siete záchraniek Falck Záchranná Ivo Krpelan však oponuje, že nejde o celoplošný jav, a že často je lepšia opatrnosť, ako keby sa zdravotné problémy zanedbali.
"Vozia nám sem ľudí so všetkými možnými poraneniami. Ostane mi tu v noci o jednej pacient, ktorý je relatívne zdravý, nepotrebuje hospitalizáciu a čo s ním mám robiť," povedal ČTK riaditeľ nemocnice v Skalici Ivan Medlen.
Rovnaký názor má aj riaditeľka žilinskej nemocnice Daniela Bekeová. "V mnohých prípadoch nám (sanitky) odovzdajú pacientov, ktorí nemocnicu určite nepotrebujú," posťažovala sa. Keďže zdravotníci zo záchranky sa po tom, ako pacienta odovzdajú v nemocnici, vrátia na svoju stanicu, starostlivosť o neho ostáva na nemocničnom personále, dodala.
Zvýšený počet výjazdov záchranárskych sanitiek potvrdil už skôr aj minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Záchranky totiž začali tento rok pracovať po novom a v mnohých prípadoch ich vlastnia súkromné spoločnosti nezávislé od nemocníc. Zvýšil sa aj počet staníc záchrannej služby na 264 z pôvodných 90. Zmeny inicioval Valentovičov predchodca Rudolf Zajac, pričom noví prevádzkovatelia záchraniek sa o stanice uchádzali vo výberových konaniach.
Viacerí politici vyčítali výberovým konaniam malú transparentnosť a uprednostňovanie súkromných spoločností pred nemocnicami. Najúspešnejšou bola však v súťažiach aj napriek kritike finančná skupina Penta, ktorá cez spoločnosť Falck Záchranná prevádzkuje 30 staníc záchrannej pomoci s lekárom (RLP) a 43 bez lekára (RZP).
"Prácu nám rozdeľuje krajské operačné stredisko, ktoré je štátne," reagoval na sťažnosti nemocníc, že záchranky vozia zbytočne veľa pacientov, Krpelan. Záchranári podľa neho nemajú žiadnu finančnú motiváciu, aby vozili viac ľudí.
Potvrdil však, že niektorí pacienti volajú záchranku aj v prípadoch, keď jej pomoc nepotrebujú. Objavili sa preto už úvahy, že by za to mali byť pokutovaní. Viacerí prevádzkovatelia záchraniek však varujú, že ľudí by to mohlo vystrašiť a báli by sa záchranku volať. Väčšina z nich vraj navyše nevie posúdiť, nakoľko je ich zdravotný stav vážny.
"Začne vás napríklad pichať v prsiach, bude sa vám ťažko dýchať a ste sám doma, tak pravdepodobne zavoláte záchranku. Medzičasom sa to však môže zlepšiť a v nemocnici skonštatujú, že ste zdraví. Je to zneužitie?" opísal možný prípad Krpelan. Preto je podľa neho ťažké definovať, kedy pacienti záchranky volajú neoprávnene.
Hoci záchranky začali fungovať po novom len počas tohto roka, súčasný minister Valentovič už avizoval, že chce v systéme, podobne ako v ďalších Zajacových reformách, urobiť niektoré zmeny. Zatiaľ navrhol, aby dostávali z poisťovní menej peňazí. Stanica s lekárom by mala mesačne dostávať 798.000 namiesto súčasných 860.000 korún a stanice bez lekára 499.000 a nie 530.000 korún ako doteraz. Minister však zmeny zatiaľ nepresadil.
grm fil