Bratislava 28. októbra (ČTK) - Poslanec opozičnej Strany maďarskej koalície (SMK) Zsolt Simon trvá na tom, že štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Marian Záhumenský (Smer-SD) inicioval nariadenie na zmenu poskytovania dotácií pestovateľom tabaku, ktorým zvýhodnil vlastnú firmu. Záhumenský podľa neho porušil pravidlá Európskej únie a nariadenie vraj spätne zmenilo podmienky žiadateľom o dotácie. Záhumenský Simonove obvinenie odmietol.
Záhumenský čelil pre sporné nariadenie hrozbe odvolania. Premiér a jeho stranícky šéf Robert Fico sa obrátil listom na Európsku komisiu, ktorá mala posúdiť, či boli dotácie pre štátneho tajomníka v poriadku. Po tom, čo dostal odpoveď, Fico tvrdil, že komisárka pre pôdohospodárstvo Mariann Fischerová-Boelová postup jeho ministerstva uznala. Opozičnú SMK následne premiér obvinil z nepodložených útokov na jeho vládu.
Podľa Simona však Fico list nesprávne interpretoval. "Komisia sa nevyjadrila ako taká k zmeneným podmienkam dotácií, čo prijalo ministerstvo," tvrdil na dnešnej tlačovej besede bývalý minister pôdohospodárstva. EK podľa neho v liste naopak schválila pôvodný systém na udeľovanie dotácií, ktorý zaviedol Simon ako minister.
Záhumenský si však myslí opak. "Pani eurokomisárka plne potvrdila listom to, čo hovorím od začiatku, že poľnohospodári dostávajú podporu z európskych nariadení a nie z usmernenia ministra," reagoval dnes pre Slovenský rozhlas.
Pôvodné Simonovo usmernenie priznávalo firme Agrocontract Mikuláš, kde je Záhumenský akcionárom, dotácie na približne 10 hektárov pestovaného tabaku. Podľa nového nariadenia ministerstva by však Záhumenský mal nárok na 47 hektárov aj za kvóty na pestovanie, ktoré firma dokúpila. Firma štátneho tajomníka by tak získala 4,4 milióna korún navyše.
Simon tvrdil, že ministerstvo na zmenu pravidiel potrebovalo súhlas Európskej komisie, ktorý nemalo. Pravidlá navyše podľa neho mohlo meniť až od roku 2007, nie v priebehu udeľovania dotácií. "Táto zmena bola iniciovaná počas hry a len v prospech troch - štyroch žiadateľov," vyhlásil dnes Simon.
Záhumenský aj minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (ĽS-HZDS) sa bránili tvrdením, že Simonov systém diskriminoval firmy, ktoré dokúpili kvóty, čo mal byť aj prípad Agrocontractu. Obaja tvrdili, že firmy by sa svojich peňazí domohli na súde, ak by im dotácie nepriznali.
Firmy, ktoré žiadajú o dotácie, však podľa Simona musia byť informované o pravidlách ich rozdeľovania vopred. V žiadosti ich zástupcovia podľa neho podpíšu, že sa s podmienkami oboznámili. To podľa neho urobila aj firma Agrocontract Mikuláš. Zmena systému by preto podľa Simona bola nespravodlivá voči ostatných uchádzačom.
Záhumenský a Jureňa tiež tvrdili, že Simon v neodoslanom liste Záhumenského firme priznal, že na dotácie má nárok. To malo podľa nich dokázať, že Simon s dotáciami súhlasil a chcel Záhumenského úmyselne poškodiť ako popredného člena vtedy opozičného Smeru. Simov však upozorňoval, že takýto list nikdy nepodpísl. "Pre mňa existuje len vtedy list, keď je aj jeho autorom podpísaný," povedal.
Po tom, čo sa premiér Fico Záhumenského zastal, podal štátny tajomník na Simona trestné oznámenie za ohováranie. Plánuje sa tiež dožadovať odškodného na súde, pretože mu vraj Simon poškodil dobré meno.
fil