Valentovič musí premiérovi Robertovi Ficovi predložiť návrhy, ako chce fungovanie svojho rezortu zefektívniť, ak preň chce v budúcom roku získať o štyri miliardy korún viac. Rezervy vidí práve v rozširujúcej sa sieti nemocníc a zdravotníckych zariadení.
"V Trnavskom kraji určite nie je prebytok nemocníc. Navyše, ak by sa nejaké zrušili, aj tak by sa museli vytvoriť väčšie kapacity pre pacientov niekde inde," povedal ČTK riaditeľ skalickej nemocnice Ivan Medlen. Prvým krokom k zmenám v sieti nemocníc by podľa neho mala byť analýza, aké choroby trápia Slovákov v súčasnosti, a aké budú o niekoľko rokov neskôr. Až na základe toho by sa malo rozhodovať, ktoré oddelenia je potrebné zredukovať a ktoré posilniť, dodal.
Malé nemocnice navyše liečia lacnejšie a pacienti sú bližšie k svojim príbuzným, než keby museli cestovať do väčších miest, myslí si riaditeľka nemocnice v Handlovej Beáta Sonogová. "Približne 80 percent pacientov má bežné zdravotné problémy, napríklad zápal slepého čreva či žlčníkové kamene, čo sú bežné chirurgické výkony," povedala. Tieto ochorenia podľa nej dokážu zvládnuť na vysokej úrovni aj malé nemocnice a navyše lacnejšie.
Rezervy v počte nemocníc nevidia ani samosprávne kraje. "Momentálne je v nemocniciach stav, pri ktorom niet čo redukovať. Práve naopak," reagovala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobriková.
O rušení nemocníc nehovoril zatiaľ otvorene ani Valentovič, niektoré z nich by však podľa neho mohli zmeniť doterajšiu činnosť a zamerať sa napríklad na služby pre starších ľudí. Sieť zdravotníckych zariadení sa podľa neho v posledných rokoch neustále rozrastá, v nemocniciach je priveľa akútnych lôžok pre pacientov s úrazmi a spokojný nie je ani so silnejúcim postavením súkromných spoločností.
Podobný názor majú aj zástupcovia najväčšej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). "Z nášho pohľadu je sieť neúmerne prebujnelá, za najväčší problém považujeme jej neustále rozširovanie sa. Pribúdajú špecializované ambulancie, lekárne a ďalšie pracoviská," sprostredkovala stanovisko poisťovne hovorkyňa Petra Balážová. Poisťovne preto podľa nej chcú od budúceho roka viac platiť kvalitným nemocniciam a lekárom.
Ministerstvo zdravotníctva by malo v budúcom roku dostať do rozpočtu asi 30 miliárd korún, čo je asi o 3,5 miliardy viac ako tento rok. Priniesť by ich mali najmä vyššie odvody štátu za svojich poistencov, napríklad dôchodcov. Doposiaľ štát odvádzal štyri percentá z priemernej mzdy, teda 634 korún mesačne, po novom to bude 864 korún.
Zvýšené odvody však bude štát platiť len do konca apríla, ak Valentovič nepresvedčí Fica o tom, že jeho rezort ušetrí. Riešenia by mala ponúknuť analýza ministerstva, ktorá by mala byť hotová do konca novembra. Riaditeľ súkromnej nemocnice v Košiciach Juraj Vančík je však skeptický a tvrdí, že žiadne štátom navrhnuté opatrenia sa doposiaľ neosvedčili a najefektívnejším je trh reagujúci na potreby pacientov.
grm fil