Kameňany 30. októbra (TASR) - Drieň obyčajný, na ktorom bola založená novodobá sláva obce Kameňany v okrese Revúca, sa z horného Gemeru vytráca. Vysoký a košatý ker, z plodov ktorého sa v tamojšej pálenici celé desaťročia pálila známa drienkovica, mizne hlavne po "nájazdoch" sociálne slabších vrstiev obyvateľstva.
"Drevina, ktorá bola kedysi pýchou Kameňan i okolitých lesov, sa dnes rúbe nielen na kúrenie, ale aj kvôli jednoduchšiemu zberu drobných červených plodov," povedal TASR nájomca kameňanskej obecnej pálenice Ladislav Vranka.
Drieň dorastá do výšky šesť až osem metrov a mnohým oberačom sa pri zbere ťaží nosiť rebríky, a tak ho radšej spiľujú a drienky oberajú na zemi. Úroda tak z roka na rok klesá.
Ešte vlani však bola nadpriemerná a znižovanie stavu stromov sa až tak neprejavilo. "Tento rok to však bude poslabšie," hodnotí Vranka. Problémom je aj to, že ľudia oberajú drienky ešte nezrelé. Keď začne ich čas zrelosti, na stromoch už nie je takmer nič. Minulý rok mohli v kameňanskej pálenici vypáliť obľúbený destilát z asi 15 tisíc litrov kvasu. Vyrobili tak viac ako 1000 litrov vzácnej pálenky. Tento rok jej bude oveľa menej.
Vranka označuje drienkovicu za tzv. úplatkový artikel. "Často sa u mňa objavia ľudia, ktorí potrebujú fľašu pre svojho lekára či úradníka v meste," hovorí.
Drienkovica z Kameňan bola ako delikatesa na stoloch komunistických pohlavárov už pred 30 - 40 rokmi. "Každé zasadanie krajského národného výboru či strany v Košiciach sa začínalo prípitkom drienkovicou," tvrdí páleničiarsky majster.
Drienkovica sa stala obľúbenou aj u neskoršieho prezidenta Rudolfa Schustera. Tá najlepšia vraj pochádzala práve z Kameňan, kde mu ju pálil jeden jeho známy. Hlava štátu vtedy lahodným alkoholom vítala nejednu zahraničnú návštevu.