Zamerala sa aj na poskytnutie skúseností z doterajšieho čerpania prostriedkov pre zdravotníctvo a na možnosti v nasledujúcom programovom období rokov 2007 - 2013. Slovensko je jednou z mála krajín, ktorá presadila na európskej úrovni možnosť podporovať zo štrukturálnych fondov aj zdravotnícke zariadenia. Zo 126 návrhov projektov pre budovanie a rozvoj zdravotníckej infraštruktúry akceptovali 26 v celkovej sume takmer jednej miliardy korún. Ďalších 35 návrhov zaradili do projektového zásobníka.
Podľa Radoslava Behula z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja sa pod relatívne nízku úspešnosť žiadostí podpísal enormný záujem o tieto peniaze. „Je dôsledkom dlhodobého podfinancovania zdravotníctva, ktoré neumožňovalo dať potrebné investície do modernizácie a opravy budov. Programové obdobie 2004-2006 bolo skráteným obdobím, s čím súvisela aj nižšia finančná čiastka, ktorú sme mohli na tento účel použiť,“ konštatoval. Počas implementácie projektov sa objavili problémy so zmenou právnej formy zdravotníckych zariadení a zmenou vlastníckych vzťahov v zdravotníctve.
Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol garant konferencie európsky poslanec Miroslav Mikolášik, podujatie sa rozhodol umiestniť mimo hlavné mesto, čo aj medzinárodným účastníkom pomohlo lepšie spoznať situáciu v regiónoch. „Veríme, že táto konferencia pomôže naučiť slovenských poskytovateľov efektívne čerpať finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov, ktoré budú prínosom pre nemocnice, súkromné zdravotnícke zariadenia a všetkých, ktorí rozhodujú ako a kde prostriedky na zlepšenie zdravotníckej vybavenosti a starostlivosti umiestniť,“ konštatoval Mikolášik.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.