SPIŠSKÁ NOVÁ VES 31. októbra (SITA) – Pešia turistika a kvalita životného prostredia sú najväčšími lákadlami pre návštevníkov Slovenského raja. Vyplýva to z prieskumu názorov návštevníkov národného parku, ktorý uskutočnila Správa NP Slovenský raj v spolupráci so Slovenským skautingom počas letnej sezóny. Naopak, najväčšiu nespokojnosť prejavili návštevníci s vysokými cenami služieb, najmä na Kláštorisku, parkovného a každodenným platením vstupného, informoval František Divok zo Správy NP Slovenský raj. V nekvalite služieb dominoval kemping na Podlesku. Návštevníci neboli spokojní ani s dopravným spojením či zle označenými turistickými trasami. Návštevníci národného parku najlepšie ohodnotili tiesňavy Sokol a náhradnú trasu v Kyseli. Naopak, najhoršie obstáli trasy cez Prielom Hornádu, Piecky a Zejmarská roklina. V prípade tiesňavy Piecky niektorým návštevníkom chýbalo viac rebríkov a pre niektorých to bola „nudná trasa“.
Návštevníci Slovenského raja chodia na túry najčastejšie v troj až päťčlennej skupine. Vyše 28 percent návštevníkov preferuje túru vo dvojici a viac ako 23 % návštevníkov prichádza do Slovenského raja v šesť a viacčlennej skupine. Len štyri percentá návštevníkov chodí na túru do Slovenského raja individuálne. Väčšina respondentov sa v Slovenskom raji najlepšie cíti, keď na túre nestretne viac ako desať ľudí. Túru, počas ktorej turista takmer nestretne iného návštevníka preferujú najmä mladí do 35 rokov. Až tretinu návštevníkov odrádza od návštevy tiesňav veľké množstvo ľudí, ktorí potom vytvárajú dlhé rady na rebríkoch a stúpačkách.
Návštevníci Slovenského raja sa v národnom parku zdržali v priemere 5,4 dňa, čo je viac ako minulého roku. Až 40 % návštevníkov sa tu zdržalo dva až päť dní. Vyše 14 % návštevníkov zotrvalo v Slovenskom raji dlhšie ako jeden týždeň Takmer 16 % návštevníkov prišlo do Slovenského raja len na jeden deň. Išlo hlavne o domácich návštevníkov a turistov z Poľska. Organizátori prieskumu sú však spokojní, pretože až 88 % oslovených sa chce do Slovenského raja vrátiť.
Organizátori prieskumu názorov návštevnosti oslovili počas leta 220 respondentov. Medzi oslovenými boli najmä Slováci, Česi, Poliaci, ale nechýbali ani turisti z Maďarska, Nemecka, Litvy, Lotyšska či ďalších krajín.