Bratislava 1. novembra (TASR) - Prvú simulovanú skúšku spracovania komunálnych volieb uskutoční Štatistický úrad (ŠÚ) SR vo štvrtok 2. novembra. Jej účelom je podľa predsedu úradu Petra Macha v prvom rade preveriť fungovanie softvéru, ktorý je pripravený na spracovanie výsledkov, zistiť, či vie reagovať na atypické situácie, ktoré sa môžu vyskytnúť pri spracovaní výsledkov hlasovania.
"Skúška bude v ôsmich mestách, v ktorých ŠÚ spracováva výsledky volieb z jednotlivých okrskov. A bude sa tiež simulovať spracovanie v 16 obvodoch, po dvoch v každom kraji, kde preberajú výsledky z jednotlivých miest a obcí," povedal pre TASR Mach. Pracovníci ŠÚ budú spracovávať výsledky zo siedmich krajských miest okrem Trenčína a bratislavských mestských častí Petržalka a Ružinov.
Do volieb uskutoční ŠÚ ešte dve skúšky - 15. novembra, keď overí techniku a 28. novembra bude skúška priamo na miestach, kde sa už budú po komunálnych voľbách spracovávať výsledky.
Pri spracovaní výsledkov komunálnych volieb je podľa Macha úloha ŠÚ trošku odlišná ako pri spracovaní výsledkov volieb do NR SR. "Výsledky volieb obcí a miest vyhlasujú mestské alebo miestne volebné komisie. ŠÚ bude teda spracovávať iba štatistické vyhodnotenie volieb za celé Slovensko - účasť na voľbách a štruktúry zvolených kandidátov podľa politických strán, koalícií a nezávislých. Nebudeme mať mená všetkých zvolených poslancov, ale iba štruktúru zastupiteľstiev podľa podaných kandidačných listín. Nie priamo strán, pretože tam, kde je koalícia, nebude možné zistiť, kto za tú-ktorú stranu z nej kandidoval," vysvetlil Mach.
Na spracovaní sa bude podieľať asi tisíc zamestnancov ŠÚ. Ten má v rozpočte vyčlenených 35 miliónov korún, ktoré použije na telekomunikačné spojenie, papier, tonery, prevádzku počítačov a časť je aj na odmeny zamestnancom podieľajúcich sa na spracovaní výsledkov volieb. "Nebudeme už nakupovať novú techniku, využijeme tú, ktorú sme nakúpili pred voľbami do parlamentu," dodal predseda ŠÚ.
Komunálne voľby sa uskutočnia iba v jeden deň, sobotu 2. decembra a volebné miestnosti budú otvorené od 07.00 do 20.00 h. Obce môžu určiť začiatok hlasovania aj na skoršiu hodinu. Pre komunálne voľby nie je možné vybaviť si voličský preukaz, pretože občania hlasujú iba v mieste svojho trvalého bydliska.
Podľa údajov z ministerstva vnútra je na Slovensku 2741 obcí, štyri samostatné vojenské obvody - Lešť (pri Zvolene), Javorina (pri Kežmarku), Valaškovce (pri Michalovciach) a Vojenský obvod Záhorie, 138 miest a 39 mestských častí v Bratislave (17 mestských častí) a Košiciach (22 mestských častí).