Bratislava 3. apríla (TASR) - Vládny kabinet na svojom nedeľnom zasadnutí, na ktorom schválil územnosprávne členenie Slovenska na 12 krajov a vyšších územných celkov (VÚC), porušil politické dohody z ostatného rokovania Koaličnej rady. Navyše uzavretím bilaterálnej dohody medzi lídrami Strany maďarskej koalície a Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie Béla Bugár a Mikuláš Dzurinda obišli politické grémium vládnej koalície. Vyplýva to z dnešného vyhlásenia predsedu SDĽ Jozefa Migaša k rozhodnutiu vlády o reforme verejnej správy. Upozornil, že v uvedenej dohode sú "návrhy a odporúčania, ktoré zásadným spôsobom menia aj pozíciu 12 plus 12", keďže počítajú s presúvaním okresov medzi regiónmi. Vysvetlil, že SDĽ v nedeľu na mimoriadnom rokovaní vlády nevyužila právo "politického veta" z "technického a taktického dôvodu", keďže nechcela postaviť reformu do pozície, "že to jednoducho nechceme".
Migaš pripomenul, že podľa dohody politického grémia vládnej koalície mal byť na rokovanie vlády predložený materiál s koncepciou zredukovanej reformy vo dvoch alternatívach a "to sa jednoducho nestalo". "Pýtam sa prečo, z akých dôvodov a kto rozhodol o tom, že takýto materiál nebude predložený."
Ako dodal, výsledok rokovania vlády SDĽ neuspokojuje a o reforme sa rozhodne na politických rokovaniach a v Národnej rade Slovenskej republiky. "Nedá sa nič robiť, zákonodarný orgán bude tou inštitúciou, ktorá rozhodne aj o filozofii, aj o politike aj o vecnej stránke reformy verejnej správy", povedal dnes Migaš pred novinármi. "Robíme kroky a chyby, ktoré robil Mečiar a všetci sme si vedomí, že ich treba zmeniť", tvrdí Migaš.
Zdôraznil, že úlohou koalície je momentálne zmeniť výsledky "politicko-straníckej nátlakovej akcie, ktorá sa volala zmena územnosprávneho členenia na 8 krajov a 79 okresov z roku 1996." Migaš sa kriticky vyjadril aj k redukovaniu reformy na diskusie o počte VÚC, hoci podstatou reformy je prenos kompetencií. "Urobila sa dohoda a politický kalkul o počte VÚC. Druhoradé sa stalo prvoradým a menej podstatné najpodstatnejším", vyhlásil Migaš a dodal, že sa súčasne porušili politické dohody, ktorým predchádzali zložité rokovania.
Ľavicoví demokrati podporujú reformu verejnej správy ako nevyhnutnú, pričom podporujú symetrický model územnosprávneho členenia krajiny na osem krajov a VÚC.
Vládny kabinet v nedeľu odsúhlasil, že Slovensko by malo mať 12 vyšších územných celkov. Ministri za Stranu občianskeho porozumenia (SOP) a Stranu demokratickej ľavice (SDĽ), ktorí pred rokovaním podporovali model územno-správneho členenia 8+8, nevyužili právo veta. SOP sa pri rozhodovaní zdržala hlasovania a SDĽ hlasovala proti.