Trenčín 2. novembra (TASR) - Vyše 16 rokov trvá súd o pozemok v Brunovciach v okrese Nové Mesto nad Váhom. Podľa ministerstva spravodlivosti je súdny spor s takouto dĺžkou konania na Slovensku ojedinelý.
Žalobu podal v októbri 1991 starosta Brunoviec Dušan Močko, ktorý sa v mene obce snaží získať parcelu s rozlohou 1350 metrov štvorcových. Pozemok podľa listu vlastníctva patrí Ladislavovi Macháčovi a jeho manželke.
Okresný súd v Trenčíne dal v kauze v minulosti za pravdu Macháčovým. Rozsudky, ktoré vyhlásil v rokoch 1993, 1999 a 2003, však Najvyšší súd, respektíve krajský súd zrušil. Nový rozsudok bude vyhlásený v piatok. Podľa predsedníčky okresného súdu Moniky Jankovskej vo veci koná už tretí sudca v poradí a každý z nich si musel spis naštudovať. "Je to ťažká a rozsiahla vec, náročná na získavanie listinných podkladov," povedala Jankovská.
Macháčovci kúpili pozemok od majiteľky, ktorá ho spolu s manželom získala prídelovou listinou v roku 1949. Najvyšší súd konštatoval, že je potrebné preskúmať znárodňovacie predpisy, či podľa nich predmetné nehnuteľnosti neprešli do vlastníctva štátu. Okresnému súdu sa v archívoch znárodňovacie dekréty nepodarilo nájsť.
"Obci nejde za každú cenu o vlastníctvo pozemku, ale len o zistenie objektívnej pravdy, kto je vlastníkom," tvrdí právny zástupca Brunoviec Jozef Kováčik. Podľa Macháčovho právnika Stanislava Šimloviča obec ničím nepreukázala, že by jej parcela patrila alebo že by ju užívala.
Macháčovu sťažnosť na súdne prieťahy prijal v roku 2001 Európsky súd pre ľudské práva, ale po zmene legislatívy ju vrátili naspäť s odporúčaním, aby sa obrátil na Ústavný súd. "Nemá to kto dať na Ústavný súd, právnika treba zaplatiť," povedal Macháč. Starosta je podľa neho vo výhodnejšej pozícii: "Keď to vyhrá alebo prehrá, jemu to môže byť jedno, on sa súdi za obecné."
Ministerstvo spravodlivosti podľa Jána Zanovita z tlačového oddelenia považuje riešenie starších vecí ako päť rokov za svoje priority, pretože SR je zo strany Európskeho súdu pre ľudské práva dlhodobo kritizovaná práve za prieťahy v konaní. "Minister spravodlivosti Štefan Harabin zostavil na ministerstve tím, ktorý mu do konca roku navrhne riešenia na odbúranie tohto stavu," povedal Zanovit pre TASR.
Ministerstvo spravodlivosti nemá zatiaľ online prehľad o konkrétnych súdnych sporoch a dĺžke jednotlivých konaní, keďže štatistika je spracovávaná iba z právoplatne skončených vecí. Priemerná dĺžka konania v občianskoprávnych veciach je takmer 16 mesiacov.
rt pa